Hlavní navigace

Počet dolarových milionářů se zvýšil, celkově ale zchudli

19. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Počet dolarových milionářů se vloni mírně zvýšil a dosáhl hranice 11 milionů. Zatímco ale množství nejbohatších roste, jejich celkové bohatství klesá.

Českých dolarových milionářů přibývá. V roce 2011 jich bylo 17 100, což činí o 5,4 % více než v roce 2010. V absolutních číslech se jejich počet zvýšil o 900. Množství dolarových milionářů ale nestouplo pouze v Česku. Skupina dolarových milionářů se rozrostla po celém světě (o 0,8 %) a v roce 2011 jejich počet dosáhl 11 milionů. Vyplývá to ze 16. zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnily společnosti Capgemini a RBC Wealth Management.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

Zpráva dále ukázala, že nejvíce se na růstu počtu milionářů podíleli lidé s majetkem 1 až 5 milionů dolarů. Tato skupina představuje 90 % světové populace dolarových milionářů a v roce 2011 se zvýšila o 1,1 %. Naopak populace nejbohatších, tedy osob s majetkem nad 30 milionů dolarů, se vloni snížila o 2,5 %. Co se týče regionů, nejvíce milionářů se nově nachází v Asii a Tichomoří, které překonaly Severní Ameriku. V Asii a v Tichomoří v současnosti žije 3,37 milionu dolarových milionářů, v Severní Americe pak “jen” 3,35 milionu. Severní Amerika ale zůstává regionem s největší koncentrací světového bohatství, které činí 11,4 bilionu dolarů.

Zatímco počet milionářů se zvyšuje, jejich celkové bohatství kleslo, a to 1,7 % na 42 bilionů dolarů. Jde o první pokles od roku 2008, kdy se v souvislosti s ekonomickou krizí snížilo bohatství dolarových milionářů takřka o pětinu. Jedinou oblastí, kde v roce 2011 milionáři nezchudli, se stal Blízký východ. Nestálost trhu si vybrala svou daň. Zatímco počet osob, jejichž majetek přesáhl 1 milion dolarů disponibilního příjmu, v roce 2011 stoupl, bohatství dolarových milionářů celkově pokleslo, říká George Lewis, ředitel skupiny RBC Wealth Management. To se odrazilo i ve skutečnosti, že oblast Asie a Tichomoří překonala Severní Ameriku a stala se tak regionem s největší koncentrací osob s vysokými příjmy. Nicméně ztráty na klíčových trzích, jako je Hongkong a Indie, znamenaly, že celkové bohatství v oblasti Asie a Tichomoří pokleslo, dodal.

účto únor klímová

Čtěte také: Podívejte se, co charakterizuje české a slovenské milionáře

Odborníci navíc předpokládají, že minimálně do konce letošního roku bude pokračovat období ekonomické nestability a nejistoty. Evropa bude hlavní starostí pro investory, jak opakované vzplanutí udržují trhy na hraně. Klíčovou roli v otázce růstu nebo poklesu počtu dolarových milionářů v roce 2012 budou hrát i další faktory, jako jsou ekonomické výkon Číny, změny na předních světových politických postech a politická rozhodnutí, uzavřel Jean Lassignardie, viceprezident Capgemini Global Financial Services.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).