Hlavní navigace

Biopotraviny jsou v Česku hitem, počet ekofarem narostl o polovinu

23. 2. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Českému ekologickému zemědělství se daří. Počet ekozemědělců se zvýšil už na tři tisíce. Pomáhají tomu dotace i investiční opatření, které podpořily vznik i prvních ekologických chmelnic.

Ekologické zemědělství zažívá v Česku boom. Navzdory krizi se počet ekofarem zvýšil o necelých 50 procent, počet výrobců biopotravin se zvýšil na více než 500 provozoven a počet ekozemědělců dosáhl na počet 3000.

Jak vyplývá z aktuálních statistik ministerstva zemědělství, ke konci loňského roku hospodařilo celkem 2689 ekologických zemědělců na 400 000 hektarů půdy, což je necelých 10 procent z celkové výměry půdy. Do režimu ekologického zemědělství se dostaly také první chmelnice. Čtěte více: Bio Zahrada je kavárna s nápadem, která si na nic nehraje

Podle ministerstva zemědělství je to díky stabilní státní podpory v této oblasti. Za období ledna a února dochází k dalšímu dynamickému nárůstu nových ekologických zemědělců, v současné době již dosahuje počet ekozemědělců 3000, upřesnil ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Zatímco ekologické zemědělství je na vzestupu, tomu tradičnímu se už tolik nedaří. Jak připomíná předseda Zemědělského svazu České republiky (ZSČR) Miroslav Jirovský, Česko ztratilo svoji soběstačnost téměř ve všech zemědělských komoditách s výjimkou obilovin řepky a mléka. Narůstá záporné saldo v zahraničním agrárním obchodě, stále více vyvážíme suroviny a dovážíme stále více potravinářské výrobky. Tento vývoj se výrazně zhoršil v uplynulém roce, ve kterém se ceny zemědělských výrobců snížily o čtvrtinu, připomněl Jirovský.

Podnikatel.cz na ekofarmě

V Nenačovicích u Berouna v prostorách bývalého kravína sídlí společnost Country Life, která patří mezi domácí průkopníky ekologického zemědělství a biopotravin. V Nenačovicích má firma ekofarmu, biopekárnu i velkoobchod. V Praze pak provozuje vegetariánskou restauraci a občerstvení a několik firemních bioprodejen, včetně prodejny s kosmetikou. Firma začínala nejprve s velkoobchodem a v roce 1993 začala ekologicky hospodařit. Teď pěstuje obiloviny, zeleninu, ovoce a bylinky v bio kvalitě, a to zhruba na 80 hektarech půdy. Tím, že firma propojuje zemědělství, zpracování, distribuci i maloobchod, je v Česku ojedinělá. Čtěte více: Reportáž: Starosti zemědělců na ekofarmě

Život na ekofarmě Country Life
06-CL-sídlo-small
08-CL-pekárna-small
03-CL-small
01-Counry Life-pole v sezóně-small
07-CL-pole-small
04-CL-lidé-small

Foto: Jana Bohutínská a Country Life.

Přitom ekozemědělci získávají hned několik finančních injekcí, které jejich narůstající počet živí. Peníze mohou získat jednak prostřednictvím Programu rozvoje venkova, a to formou dotací na plochu v rámci agroenvironmen­tálních opatření (Osa II) i formou bodového zvýhodnění při hodnocení investičních projektů v některých opatřeních Osy I a III (například Podpora mladých zemědělců, Modernizace zemědělských podniků). Bodové zvýhodnění platí i pro výrobce biopotravin (včetně faremních zpracovatelů) v potravinářském opatření Osy I, doplnil šéf resortu zemědělství Šebesta.

Sdílejte tento článek: Sdílet

Jirovský však namítá, že rozdíl mezi českým tradičním zemědělstvím a tím ekologickým není až tak velký: Díky nedostatku finančních prostředků si čeští zemědělci nemohou dovolit použít tolik chemických přípravků na ošetření plodin, což vytváří paradox, že naše tradiční zemědělství je kvalitativně na úrovni toho ekologického, řekl pro business server Podnikatel.cz Miroslav Jirovský.

Anketa

Zemědělská politika EU je?

Čeští ekozemědělci a výrobci biopotravin však podléhají povinné registraci na ministerstvu zemědělství a také pravidelné kontrole. Nařizuje to nová evropská legislativa, která začala platit od roku 2009 a také zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství.

Ministerstvo zemědělství kromě státních dotací podporuje ekologické zemědělství také akcí Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství, který byl vyhlášen pro měsíc září. Mezi samotnými ekozemědělci ale není o tento projekt zájem. Podle koordinátora kampaně Toma Václavíka se do akce vloni zapojilo dvanáct farem, které přímo připravily vlastní program, dalších akcí se pak účastnila asi dvacítka dalších zemědělců. O akci se podle něj sice dozvěděli všichni ekozemědělci, aktivní zájem však projevil jen zlomek z nich. Důvodem může být například to, že zemědělci nemají čas. Podnikatel.cz i přesto hovořil s těmi, které se akce zúčastnili: Účastníme se, protože bychom rádi uvedli na trh i naše nové biopotraviny, uvedli celé dění „bio” více do povědomí lidí, rozšířili jejich zájem o způsob chovu a pěstování bio, vysvětlila pro business server Podnikatel.cz Lucie Hejná z Biofarmy Sasov. Čtěte více: Eko měsíc a potraviny s příběhem

Ekologické zemědělství v číslech
31.12.2008 31.12.2009
Počet výrobců biopotravin 410 501
Počet ekofarem 1802 2689
Výměra zemědělské půdy v ekologickém zemědělství (ha) 338722 398407
Podíl ekologického zemědělství na celkové výměře zemědělské půdy (%) 7,97 9,38
Výměra orné půdy (ha) 34990 44906
Výměra trvalých travních porostů (ha) 278913 329232
Výměra trvalých kultur (sady) (ha) 2777 3678
Výměra trvalých kultur (vinice) (ha) 408 645
Výměra trvalých kultur (chmelnice) (ha) 0 8
Ostatní plochy (ha) 21634 19890

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).