Hlavní navigace

Počet firemních bankrotů se zvýšil o polovinu, ještě rychleji rostl počet insolvenčních návrhů

4. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rok 2009 byl pro firmy krizový. Dokazují to nejnovější čísla týkající se firemních bankrotů. Vloni jich bylo vyhlášeno celkem 1480, což oproti roku 2008 činí 42% nárůst. Ještě rychleji rostl počet insolvenčních návrhů, které se týkaly firem nebo podnikatelů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 65 procent na 4 754. Uvádí to ze statistik databáze Cribis.cz, jejíž základní verze je exkluzivně k dispozici také čtenářům serveru Podnikatel.cz. Ekonomické ukazatele firem zdarma exkluzivně na Podnikatel.cz

Zatímco v roce 2008 činil u fyzických osob podnikatelů a právnických osob podíl vyhlášených bankrotů na jejich návrzích okolo 36 procent, v roce 2009 tento podíl činil jen necelých 31 procent. Rychlejší růst počtu návrhů na bankrot než počtu vyhlášených bankrotů znamená, že se prodlužuje fronta návrhů čekajících na vyřešení, říká Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení ve společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která databázi obchodních informací Cribis.cz provozuje.

Ta zároveň doplnila, že v průměru bylo za každý měsíc roku 2009 vyhlášeno 106 bankrotů právnických osob a 17 bankrotů fyzických osob podnikatelů. V roce 2008 přitom bylo průměrně za každý měsíc vyhlášeno 71 bankrotů právnických osob a 12 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Podáno bylo loni každý měsíc v průměru 396 insolvenčních návrhů týkajících se právnických osob nebo podnikatelů, v roce 2008 přitom tento průměr činil 240 návrhů měsíčně.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).