Hlavní navigace

Počet lidí bez práce se v listopadu zvýšil

8. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nezaměstnaných přibývá. Jak vyplývá z údajů ministerstva práce a sociálních věcí, k 30. listopadu bylo evidováno necelých 509 000 lidí bez práce. Oproti říjnu přibylo dalších 10 000 nezaměs­tnaných. Míra nezaměstnanosti se tak vyšplhala na 8,6 procenta, což je meziročně o 3,3 procenta horší výsledek než vloni.

" Zatímco v září a říjnu šly meziměsíční změny počtu nově evidovaných nezaměstnaných a nově umístěných uchazečů na trhu práce proti sobě, v listopadu došlo k výraznému meziměsíčnímu zhoršení na obou stranách," doplňuje k tomu Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank. Ten zároveň uvedl, že méně umístěných uchazečů a více nově zaregistrovaných mělo za následek meziměsíční zvýšení celkového počtu nezaměstnaných. Trh práce je tedy zamrzlý a vývoj pro příští měsíce zatím neskýtá žádné optimistické vyhlídky, predikuje Mertlík.

Černou budoucnost vidí v oblasti míry nezaměstnanosti také Česká národní banka (ČNB). V příštím roce očekává míru nezaměstnanosti na úrovni 9,8 %, v roce 2011 počítá dokonce s nárůstem na 10,7 %. Čtěte více: ČNB: Nezaměstnanost bude v roce 2011 atakovat 11% hranici

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).