Hlavní navigace

Počet nespolehlivých osob výrazně narůstá, už jich je přes tisíc

Daniel Morávek

Nový institut nespolehlivých osob platí od července. Nyní se na tomto novém blacklistu nachází již 1056 podnikatelů a jejich počet narůstá o stovky měsíčně.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počet nespolehlivých plátců se oproti tomu zvyšovat přestává. Důvodem je podle odborníků to, že extrémně vzrostlo množství firem, které byly z registru vymazány.

Nespolehlivých osob už je přes tisíc

Jak zjistil server Podnikatel.cz z Registru plátců DPH, úřady aktuálně evidují 1056 nespolehlivých osob a jejich počet narůstá o stovky měsíčně. Naopak začíná stagnovat počet nespolehlivých plátců, kterých v listopadu přibylo jen několik desítek (nyní jich je v registru 10 739). Jak upozornila poradenská společnost Bisnode, důvodem nízkého přírůstku subjektů v registru je extrémní nárůst firem, které byly z registru vymazány, současně se ale staly nespolehlivou osobou. Naprostá většina nespolehlivých osob byla podle Bisnode v minulosti na seznamu nespolehlivých plátců DPH.

Označení „nespolehlivý“ může od letošního července získat i podnikatel, jak fyzická, tak právnická osoba, který není plátcem DPH. Kdo není plátcem DPH a poruší závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty (obdobné podmínky jako u nespolehlivého plátce), získá nově označení nespolehlivá osoba.

Pokud dojde ke zrušení registrace nespolehlivého plátce, stává se tato osoba nespolehlivou osobou automaticky okamžikem, kdy přestane být plátcem. Stejně tak nově platí i opačný postup, kdy se osoba stane nespolehlivým plátcem automaticky. Stane se tak v situaci, kdy se nespolehlivá osoba stane plátcem, v případě skupiny v okamžiku přistoupení nespolehlivé osoby nebo nespolehlivého plátce, nebo v případě člena skupiny, dojde-li ke zrušení skupiny, která byla nespolehlivým plátcem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).