Hlavní navigace

Počet nespolehlivých plátců DPH klesá. Přizpůsobily se firmy novým pravidlům?

11. 7. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Za posledních 12 měsíců je evidováno nejméně nespolehlivých plátců DPH. A to i přesto, že byla rozšířena kritéria pro aplikaci této nelichotivé „nálepky“.

Od 1. ledna 2018 se rozšířil metodický pokyn, který definuje důvody, kvůli kterým se podnikatel může stát nespolehlivým plátcem DPH. Nově se jím stane i ten, komu správce daně zvýší původní subjektem tvrzenou daň na výstupu minimálně o 500 000 Kč a dále související vyměřená nebo doměřená daň nebude plátcem zcela uhrazena v náhradní lhůtě splatnosti. 

Psali jsme: Finanční správa rozšířila kritéria pro aplikaci nespolehlivého plátce DPH

Aktuální čísla prozrazují, že počet nespolehlivých plátců DPH klesá. Je jich nejméně za posledních dvanáct měsíců. Celkem jich je 9721. Nespolehliví plátci přibývají jen mezi firmami, které vykazují tržby mezi deseti a šedesáti miliony korun za rok.

Co může za klesající tendenci? Důvodem je zřejmě příznivý vývoj tuzemské ekonomiky a fakt, že se firmy již přizpůsobily nově zavedeným pravidlům, uvádí analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Dalším důvodem poklesu počtu nespolehlivých plátců DPH je však také to, že se z nich kvůli zrušené registraci stávají nespolehlivé osoby. Těch je nyní evidováno v Registru plátců DPH více jak 5 tisíc a celkový počet nespolehlivých podnikatelů tak stále narůstá.

Čtěte také: Nespolehlivé osoby i nadále nahrazují nespolehlivé plátce DPH

Kdo je nejčastěji nespolehlivým plátcem DPH? 

Nejvíc nespolehlivých plátců DPH je mezi společnostmi s ručením omezeným a živnostníky. Mezi společnostmi s ručením omezeným, které jsou plátci DPH, je 3,7 % nespolehlivých, zatímco v případě živnostníků to je půl procenta. Nejpočetnější skupinu nespolehlivých plátců DPH pak tvoří subjekty s tržbami do 10 milionů korun. 

Počet nespolehlivých plátců DPH za první půlrok klesal téměř ve všech krajích, výjimkou je kraj Jihočeský. V tradiční baště nespolehlivých plátců, tedy v Praze, jejich počet klesl o 40 na aktuálních 5666 subjektů.

Jak se lze stát nespolehlivým plátcem?

Status nespolehlivého plátce DPH lze i nadále obdržet několika dalšími způsoby. Pokyn Generálního finančního ředitelství říká, že nespolehlivým plátcem se stane firma, která ohrozila veřejný zájem tím, že jí úřady neuznaly uplatňovaný nárok na odpočet daně a vyměřily ji daň jinak, než deklarovala v podaném daňovém přiznání k DPH. K ohrožení veřejného zájmu však dochází “jen” tehdy, pokud bude snížen plátcem uplatněný odpočet daně minimálně o 500 tisíc Kč. Stejná částka platí i pro dluhy na DPH, které má podnikatel alespoň tři měsíce.

Čtěte také: Čeští podnikatelé stále využívají bílé koně, převedou na ně firmu před krachem

Za nespolehlivou se považuje i společnost, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň podle pomůcek alespoň 500 tisíc korun, nebo firma podezřelá z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce DPH je označen také podnikatel, který neuhradil zajišťovací příkaz. V neposlední řadě se podnikatel stane nespolehlivým plátcem, pokud opakovaně nepodá povinná podání k DPH ani na základě výzvy správce daně, a to dvakrát v období dvanácti měsíců bez řádného odůvodnění. Od 1. ledna 2015 se lze navíc dostat na blacklist nespolehlivých plátců tím, že při registraci k DPH uvede podnikatel nepravdivý údaj ohledně skutečného (reálného) sídla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).