Hlavní navigace

Počet nezaměstnaných je překvapivě menší

9. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Míra registrované nezaměstnanosti překvapila ekonomy. Oproti předpokladům se v březnu snížila na úroveň 9,7 procent, což je ve srovnání s předchozím měsícem pokles o dvě desetiny procentního bodu. Počet lidí bez práce se konkrétně snížil o 10 331 osob. Vyplývá to z údajů úřadů práce, které zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Dobrou zprávou je i to, že pokles nezaměstnanosti se týká plošně prakticky celé republiky. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo jen 11 úřadů práce, naopak 66 jich zaznamenalo pokles, komentoval čerstvá data hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Jak se shoduje většina ekonomů, české podniky mají tak nejtěžší dopad hospodářské recese již za sebou. Snižování nákladů a efektivnější fungování společnosti však stále zůstává prioritou značné části zaměstnavatelů, upozorňuje odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti Pricewaterhou­seCoopers ČR Petr Draxler. I oproti předchozím černým scénářům by se tak průměrná nezaměstnanost za celý rok přes 10 procent dostat nemusela: Pro rok 2010 očekáváme, že se nezaměstnanost v průměru bude pohybovat pod 10 %, koncem roku se bude nacházet kolem 9,8 %, předpovídá za Komerční banku Kamila Fialová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).