Hlavní navigace

Počet zahraničních turistů v Česku se meziročně propadl

17. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Počet zahraničních turistů, kteří přicestovali do Česka, klesl v první polovině letošního roku meziročně o 13 procent. Evropa jako celek pak zaznamenala podle Světové turistické organizace (UNWTO) 10procentní pokles. Opět se tak ukazuje nepřipravenost České republiky ohledně cestovního ruchu, kdy naše země zaznamenává mnohem větší úbytky turistů, než je evropský průměr. Ještě horší je však situace z pohledu tržeb, jelikož turistů jezdí nejenom mnohem méně, ale ti co přijedou, ještě navíc kvůli krizi mnohem méně utrácí, komentuje aktuální čísla Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Největší pokles turistů přitom zaznamenal Jihomoravský a Královéhradecký kraj. V souvislosti s poklesem turistů Okamura upozorňuje na neřešené problémy, o kterých píší i zahraniční průvodce, jako jsou například potíže s taxislužbami, kapsáři, směnárnami apod. Zároveň připomíná také chybějící turistickou infrastrukturu v mimopražských regionech, ať už konkrétně v oblasti ubytování nebo gastronomie. Nejvíce zahraničních turistů k nám jezdí z Německa, Itálie, Polska, Velké Británie a Ruska. Zajímavý je především propad počtu britských turistů z druhého až na čtvrté místo žebříčku, dodává Okamura.

Přestože na letošní 2. čtvrtletí připadly na rozdíl od roku 2008 Velikonoce, pokračoval pokles počtu hostů i jejich přenocování. Počet přenocování dosáhl 8,8 milionu, což bylo nejméně ze všech druhých čtvrtletí od roku 2000, a meziročně se snížil o 8,6 %, v tom u zahraničních návštěvníků o 10,1 % a u domácích o 6,9 %. Využití hotelů a penzionů se snížilo o 3,3 p.b. na 41,1 %, informoval dnes také Český statistický úřad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).