Hlavní navigace

Počítače je třeba zabezpečit i „zevnitř“

27. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy by si měly více chránit data „zevnitř“. Jejich ztráta stojí víc, než jejich zabezpečení. Z dlouholetých zkušeností společnosti NetGuard vyplynulo, že mnoho organizací je v oblasti ochrany před „vnitřním nepřítelem“ nečinných. Důvodem je fakt, že historicky byl kladený příliš velký důraz na antivirové a antispamové aplikace – tedy na externí hrozby. A pohodlný názor, že vnitřní síť je bezpečná, mnohde přetrvává dodnes, sděluje Tomáš Mezník, spolumajitel společnosti NetGuard.

Největším problémem jsou citlivé informace, které si zaměstnanci ať už za svého působení nebo při svém odchodu ze zaměstnání odnesli nebo je svou nedbalostí ztratili či nevědomky poskytli třetím stranám. Nejčastěji se jedná o seznamy e-mailových kontaktů, osobní data zaměstnanců, informace o zákaznících včetně kontaktů apod. Ty si zaměstnanci odnáší nejčastěji na CD a DVD, USB flash discích, externích discích nebo si je jednoduše pošlou e-mailem či po různých sociálních sítích. S tím, jak roste naše celková závislost na ICT a jak čím dál více dat a informací putuje do počítačových systémů, začíná sledování toho, kdo a jak manipuluje s daty nabývat na důležitosti. Stejně tak i řízení toho, kdo a jak s daty manipulovat může, dodává Tomáš Mezník.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).