Hlavní navigace

Počty pracujících dětí klesají jen pomalu, je jich 168 milionů

4. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Svět je divné místo. Pracují v něm stovky milionů dětí. Na druhou stranu, v České republice se práce shání těžko.

Počty pracujících dětí klesají jen pomalu, je jich 168 milionů

Na světě je stále 168 milionů pracujících dětí. To představuje 11 % všech dětí na planetě. Nová zpráva Mezinárodní organizace práce sice udává, že počet pracujících dětí se snižuje, ale tento pokles není dostačující. Více než polovina z uvedeného počtu pracuje v nebezpečných podmínkách. Nejvíce pracujících dětí, konkrétně 78 milionů, se nachází v Asii a Tichomoří. V subsaharské Africe dokonce pracuje každé páté dítě. Dětská práce zahrnuje všechny formy soustavné práce, které jsou vykonávány dětmi mladšími 14 let, a práci vykonávanou dětmi mladšími 18 let, která je škodlivá pro jejich fyzické nebo psychické zdraví a vývoj a brání jim ve školní docházce bez ohledu na to, zda dítě za tuto práci dostává mzdu.

Šest z deseti dětí pracuje v zemědělství. Například na kakaové plantáže v západní Africe denně dochází až 2 miliony dětí. Běžně tam pracují s ostrými mačetami, které mohou způsobovat těžká zranění, nosí velmi těžké náklady vedoucí k poškození páteře a jsou vystaveny nebezpečným pesticidům, uvádí Markéta Vinkelhoferová z Ekumenické akademie Praha. Děje se tak i proto, že jejich rodiče nemohou svojí prací rodinu uživit. Děti, stejně jako dospělí, jsou nuceny pracovat v nedůstojných podmínkách, aby vyráběli zboží naší denní spotřeby. Pěstování zemědělských komodit jako je kakao, káva, čaj nebo banány nejsou jediné oblasti, kde se dětská práce využívá. Stejně tak je tomu například u výroby oděvů, obuvi, hraček, elektroniky, zábavné pyrotechniky nebo u těžby minerálů, drahých kovů a kamenů. Spotřebitelé přitom mají řadu možností, jak nakupovat eticky. Na tyto souvislosti upozorňuje Světový den důstojné práce, který si připomeneme v pondělí 7. října.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Do České republiky se například jen v roce 2010 dovezlo celkem 25 270 tun žuly. Z toho více než 48 % pocházelo z Číny a Indie. Tato žula se používá jako kámen pro stavby nebo k výrobě náhrobních kamenů. V podobě dlažebních kostek se s ní dláždí náměstí či jiná veřejná prostranství. Obce a města v Evropě vynakládají téměř 40 % svých rozpočtů na stavební veřejné zakázky. V nich mohou požadovat eticky vyráběné kameny. Zatím se tak ale neděje, komentuje postoje veřejných institutucí Stanislav Komínek z organizace NaZemi, která hájí důstojné pracovní podmínky lidí ve světě. V dnešní době už přitom existují iniciativy jako například Fair Stone nebo Xertifix, které odběratelům nabízejí žulu, při jejíž těžbě není využívána dětská práce, zaměstnanci mají dostatečné ochranné pomůcky a za svoji práci dostávají řádně zaplaceno.

Diskriminovaných padesátnic se chce zastat ministerstvo

Padesátníci čelí velké diskriminaci na trhu práce. A to nejen kvůli svému věku, ale často mají potíže kvůli péči o další osobu. Na rozdíl od žen, které pečují o své malé děti, lidé s pěti křížky na krku se starají o své přestárlé rodiče nebo prarodiče. S mladými matkami je spojuje tentýž problém, pro zaměstnavatele nejsou zajímavou skupinou. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim proto nabízí pomoc v podobě Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Skloubit zaměstnání s péčí o své blízké bude muset kvůli stárnutí populace čím dál více rodin. Zásadní je proto připravenost společnosti na stárnutí. A to nejen nabídkou služeb pro seniory, ale také řešením situace pečujících, kteří sami potřebují pracovat co nejdéle, říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Nejčastěji pečují o seniory pracující padesátnice. Většině z nich ale chybí informace o možnostech a dostupných službách, které jim mohou domácí péči ulehčit. Ta je přitom levnější než ústavní a pro seniory prospěšnější. Například projekt Pečuj doma nabízí podporu na bezplatné lince 800 915 915, v online poradně na www.pecujdoma.cz, či osobně na šesti kontaktních místech po republice.

Obecně prospěšná společnost Alternativa 50+ chce zase pomocí projektu Management věku: nástroj pro boření genderových a věkových stereotypů přenést do České republiky dobré příklady z Rakouska, Francii a Velké Británii. Čím se může Česká republika v otázce zaměstnanosti padesátníků a těch, kteří pečují o rodinné příslušníky, inspirovat? Především je to lepší a rychlejší vymahatelnost práva, pokud kvůli věku nebo péči o blízkého práci ztratíte. A pak je to také větší vstřícnost zaměstnavatelů k flexibilním či zkráceným úvazkům, říká Linda Sokačová, ředitelka společnosti Alternativa 50+, jež poskytuje poradenství firmám i podporu lidem, kteří se setkali s diskriminací na základě věku, či si nevědí rady v situaci, kdy řeší péči o závislou osobu. Úřad práce na místa se zkrácenými pracovními úvazky může poskytnout firmám příspěvek až 12 000 korun.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).