Hlavní navigace

Podle firem se situace do roku 2010 nezlepší

21. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská situace v tuzemských podnicích se začne zlepšovat nejdříve až v roce 2010. V českých firmám nepanuje příliš optimistická nálada, protože zakázky chybí až 80 % společnostem. Ani v druhém čtvrtletí se vývoj nezlepšil a situace je zatím stejná jako v prvních třech měsících.

Podnikatelé se obávají, že ekonomická recese ještě nedosáhla svého pomyslného dna. Firmy se i nadále potýkají s výrazným úbytkem zakázek a to, že většina firem očekává obrat k lepšímu nejdříve až v roce 2010, nevěstí pro tuzemskou ekonomiku nic dobrého. Znamená to pouze to, že mnoho podniků svým zaměstnancům do konce roku nepřidá, nebude rozšiřovat výrobu a naopak i nadále bude nuceno omezovat plánované investice, říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Polovina firem dále uvedla, že meziroční úbytek zakázek dosahuje v průměru kolem 25 procent. Necelé tři čtvrtiny společností se domnívají, že recese bude dále pokračovat a že obratu se ekonomika nedočká před začátkem příštího roku. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Pokračující ekonomická recese a její dopady stav většinu tuzemských firem do situace, kdy jsou nuceny hledat další úsporná opatření a snažit se maximálně šetřit, aby tento rok přečkaly s minimem ztrát. Vzhledem k tomu, že většina podniků je exportně orientovaná, oživení poptávky a příliv nových zakázek pro tuzemské firmy se v dalších měsících bude především odvíjet od situace na trzích eurozóny, doplnil Petr Kužel.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).