Hlavní navigace

Podle prognóz nás to nejhorší teprve čeká

6. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářský růst eurozóny byl ve druhém čtvrtletí 2010 překvapivě silný, není ale pravděpodobné, že se tento trend udrží. To ukázaly nejnovější ekonomické prognózy Ernst & Young Eurozone Forecast (EEF). Letošní předpověď růstu pro eurozónu byla přehodnocena na 1,5 %. Pro rok 2011 se však předpovídá snížení růstu na 1,4 %. Nezaměstnanost se má dále zvyšovat až do poloviny roku 2011, kdy dosáhne svého maxima – bez práce se ocitne více než 16,3 milionů lidí.

Důsledky ohlášených škrtů ve státních výdajích a zvýšení daní se v Evropě teprve naplno projeví, což nasvědčuje tomu, že český export pravděpodobně nebude tak velkou hnací silou oživení, jak se původně doufalo, informuje Jan Fanta, partner oddělení podnikového poradenství Ernst & Young v České republice. Fanta odhaduje, že vzhledem k tomu, že Česká republika udržuje pevnější vztahy s Německem a dalšími tradičními státy Evropské unie, jejichž hospodářské výsledky s největší pravděpodobností předčí výsledky eurozóny jako celku, HDP České republiky letos poroste o relativně solidní 2 %, a tento růst v roce 2011 zrychlí na téměř 3 % a v letech 2012–2013 na 4–4,5 %.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).