Hlavní navigace

Podnapilým, co chtějí usednout za volant, nenalévat. Hrozí tisícové pokuty

29. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Hospodským hrozí sankce za to, že nalijí podnapilému, co chce po své sklence například usednout za volant. I o tom mluví protikuřácký zákon.

Nejen o zákazu kouření v restauracích a hospodách pojednává tzv. protikuřácký zákon, který nedávno dostal v Poslanecké sněmovně zelenou. Ale také o schopnostech personálu odhadnout své zákazníky. Informují o tom Hospodářské noviny.

Protikuřácký zákon provozovatelům hospod, barů a restaurací zakazuje prodávat alkohol lidem, u kterých se dá předpokládat, že např. sednou za volant. Nebo u kterých se předpokládá, že půjdou dělat něco, při čem by mohli někomu ublížit nebo něco zničit. Podnikatelé se nad definicí pozastavují a kladou si otázku, jak takovou situaci odhadnout. Pokud bude zákaz porušen, hrozí jim desetitisícové pokuty.

Podle ministerstva zdravotnictví to však není nic nového. Podobný zákaz údajně platí bez větších problémů už 11 let. Současnou kritiku lze tedy přičíst spíše lobbistickým snahám o podkopání celého návrhu zákona. Věříme, že naprostá většina hostinských nemá problém podnapilou osobu rozpoznat, uvedlo ministerstvo.

Psali jsme: Zákaz kouření v restauracích prošel sněmovnou, výjimku mají „šíšy“ a e-cigarety

Protikuřácký zákon byl schválen v Poslanecké sněmovně. Teď míří do Senátu a případně poté k prezidentovi. Pokud bude schválen, měl by platit od konce května příštího roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).