Hlavní navigace

Podniká, ale zároveň pečuje o dítě. Musí hradit zálohy na zdravotní pojistné?

1. 10. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Je osoba samostatně výdělečně činná, která zároveň pečuje o dítě, povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění?

V případě, že matka pobírá tzv. pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění, pojistné za ni platí stát, stejně jako za příjemce rodičovského příspěvku. Pokud jde o zaměstnance (za OSVČ ne), hradí stát pojistné i za dobu, kdy je matka na mateřské dovolené a matka/otec na rodičovské dovolené.

V případě OSVČ je nutné oznámit zdravotní pojišťovně ukončení samostatné výdělečné činnosti. Pokud se tak nestane, má matka podnikatelka i nadále povinnost hradit zálohy na pojistné. V obdobích, kdy má po celý měsíc nárok na platbu pojistného státem, pro ni ale neplatí minimální vyměřovací základ – zálohy na pojistné tedy hradí ze skutečně dosažených příjmů.

Čtěte také: Čerpal otcovskou dovolenou. Jak je to se zdravotním pojištěním?

Minimální vyměřovací základ dále neplatí, jestliže matka celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku. Podmínku celodenní péče plní i tehdy, dochází-li dítě předškolního věku do jeslí, mateřské školy, popřípadě obdobného zařízení, jestliže délka pobytu nepřevýší čtyři hodiny denně, a/nebo pobývá-li dítě plnící povinnou školní docházku ve škole s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem.

Je nutné hlásit pojišťovně všechny skutečnosti rozhodné pro vznik a zánik povinnosti státu platit za vás pojistné, upozorňuje Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Mohlo by vás zaujmout: Pokud student přeruší školu kvůli nemoci či úrazu, stále zůstává nezaopatřeným dítětem a pojistné za něj hradí stát. Jak je to v případě těhotenství studentky? Kvůli těhotenství musela přerušit školu. Kdo za ni teď hradí zdravotní pojistné?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).