Hlavní navigace

Podnikající student musí podat daňové přiznání jako kterýkoli jiný podnikatel

22. 3. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 546762
Studenty, kteří při škole podnikají, nemine povinnost podat daňové přiznání. Výslednou daň ale mohou mít nižší než běžný podnikatel díky slevám na dani.

Povinnost podat daňové přiznání se nevyhýbá ani některým studentům, kteří si vedle školy přivydělávají jako živnostníci čili osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nebo vykonávají tzv. svobodné povolání. Přiznání k dani musí předložit i student, který si podle § 7 až 10 zákona o daních z příjmů při studiu přivydělal více než 6000 korun za rok, nebo také student, pokud pracoval pro více zaměstnavatelů, kteří platili daň zálohou.

Typy příjmů, z nichž musí student podat daňové přiznání:
  • podnikání jako živnostník
  • příjmy z tzv. svobodného povolání (překladatelství, publikace textů)
  • příjmy podle § 7 až 10 zákona o daních z příjmů (například příjmy z pronájmu, z kapitálového majetku) pokud překročí částku 6000 korun za rok
  • příjmy ze zaměstnání u více zaměstnavatelů, kteří platili zálohovou daň (15 procent)

Ostatní studenti sice daňové přiznání podávat nemusí, mnohdy to pro ně ale může být výhodné. Stát jim totiž zohlední slevy na dani za celé zdaňovací období, tedy i za měsíce, kdy student nepracoval. Může se tak stát, že student dostane již jednou zaplacenou daň zpátky. Čtěte více: Jak na studentské prázdninové brigády nejvýhodněji?

Daňové přiznání podnikajícího studenta

Podnikajícím studentem je například živnostník, tj. osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění. I když jde o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, daňové přiznání se podává povinně. Výše daně přitom závisí nejen na dosažených příjmech, ale také na výdajích, které snižují základ pro výpočet daně. Student se tak rozhoduje, co je pro něj výhodnější – zda výdajový paušál či skutečně vynaložené výdaje. Pokud si zvolí vhodný způsob evidence, může daňovou povinnost snížit na minimum.

Pro snadné vyplnění stahujte interaktivní formuláře na serveru Podnikatel.cz.

Navíc jako student může uplatnit roční základní slevu na dani na poplatníka, tj. 24 840 korun, slevu na studenta, případně další slevy, na které má nárok. Sleva na dani za rok 2009 pro studenta představuje 4020 korun za rok. Tuto slevu může student uplatňovat do 26 let, při prezenčním doktorském studiu do 28 let. Čtěte více: Jak na daně a pojištění u podnikajících studentů starších 26 let?

Banner - Jak na daně

Přehled o příjmech a výdajích pro OSSZ a pojišťovnu

Současně s daňovým přiznáním musí podnikající student podat i Přehled o příjmech a výdajích v souvislosti se sociálním a zdravotním pojištěním. U studenta mladšího 26 let se zdravotní pojištění doplácí jen ze skutečně dosažených příjmů po odpočtu výdajů (lze uplatnit i výdajový paušál), protože podnikání je posuzováno jako činnost vedlejší. Na starší studenty se již tato výhoda nevztahuje. Jako podnikatelé tak musí zaplatit alespoň minimální pojistné. Pro rok 2009 činila minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění 1590 korun.

skoleni_27_5

V Přehledu o příjmech a výdajích se zjistí, jak vysokou částku doplatí podnikající student na sociálním pojištění (účast na důchodovém pojištění je dobrovolná). Podle výše vyměřovacího základu, z něhož se pojistné počítá, se určí i to, zda student bude v následujícím roce hradit sociální pojistné zálohou. Rozhoduje výše vyměřovacího základu – pokud je za rok 2009 vyšší než 56 532 korun, podnikající student musí letos platit měsíčně minimálně 688 korun (pokud jde o samostatnou výdělečnou činnost vedlejší). Čtěte více: Změny v sociálním a zdravotním pojištění v roce 2010

Svobodné povolání

Činnost překladatele nebo například publikace textů sice není přímo podnikatelskou činností, podle zákona o dani z příjmu však spadá do stejné kategorie osob samostatně výdělečně činných jako podnikatel. Student vydělávající si tímto způsobem musí podat daňové přiznání tehdy, když za autorské honoráře obdrží od jednoho zaměstnavatele více než 7000 korun měsíčně. Čtěte více: Jak na zdanění honorářů z více vydavatelství měsíčně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).