Hlavní navigace

Podnikání lidí po padesátce podporuje národní akční plán

11. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo práce a sociálních věcí má k dispozici akční plán, který má za cíl zaměstnat či motivovat lidi po padesátce k podnikání.

Ministerstvo práce a sociálních věcí má k dispozici Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí, v němž je jednou z aktivit zvýšení informovanosti starších osob o možnostech uplatnění na trhu práce případná podpora jejich samostatného podnikání. 

Podle informací, které serveru Podnikatel.cz poskytl Petr Sulek, vedoucí tiskového oddělení ministerstva, záměr realizuje především Úřad práce ČR. Ten také sleduje, kolik lidí 50+ ÚP podpořil v rámci Aktivní politiky zaměstnanosti. V roce 2015 se například na rekvalifikacích podílelo celkem 24,9 % osob nad 50 let a u zvolené rekvalifikace to bylo 12,8 %.

ÚP také realizuje regionální projekty, které jsou financované z Evropského sociálního fondu. V krajích projektů, zaměřených na podporu uchazečů o zaměstnanání starší věkové kategorie, vloni proběhlo celkem deset. Další tři se zaměřily na podporu generační výměny, a to jak na udržení lidí v předdůchodovém věku na trhu práce, tak na předávání zkušeností lidem, kteří na trh práce teprve vstupují. Jednotlivé kraje nabízejí i cílené projekty – třeba Aktivní v padesáti v Královéhradeckém kraji, Jdi dál! 50+ v Moravskoslezském kraji, Začínáme po 50 ve Středočeském kraji nebo Třetí kariéra v kraji Vysočina.

Podnikání po padesátce přináší podle těch, kteří s ním mají vlastní zkušenost, některé výhody. Nikdy není pozdě a na nic není nikdy čas úplně ideální. Zkrátka, vždy jsme v dobrém věku, říká k podnikání po padesátých narozeninách psycholožka Eva Boháčková z Ateliéru Psychologie radosti. 

Čtěte více: 5 vyzkoušených důvodů, proč se pustit do podnikání po padesátce

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).