Hlavní navigace

Podnikatel, který podezírá zaměstnance ze zneužívání nemocenské, může požádat o jeho kontrolu

16. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec je na nemocenské pouze formálně, nemoc předstírá a vykonává v té době například jinou pracovní činnost, může dát České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) podnět ke kontrole léčebného režimu takového zaměstnance.

V prvním čtvrtletí letošního roku ČSSZ provedla náhodně či na základě konkrétních podnětů již 72 965 kontrol a udělila celkem 1533 postihů za porušení léčebného režimu (tedy asi u 2 % z celkového počtu kontrolovaných nemocných). Podle informací zveřejněných na Portále veřejné správy České republiky ČSSZ nejvíce kontrolovala nemocné v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

ČSSZ může občanovi nemocenskou snížit nebo zcela odebrat, případně ukončit jeho pracovní neschopnost. V prvním čtvrtletí letošního roku tak pracovníci ČSSZ ukončili celkem 993 neschopností – více než ve stejném období loňského roku.

Osoba, která čerpá nemocenské dávky, musí umožnit pracovníkům ČSSZ kontrolu dodržování léčebného režimu, a to ve všední den i o víkendu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).