Hlavní navigace

Podnikatelé chtějí euro. Vláda s přijetím otálí

15. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes byl v Brně zahájen Mezinárodní strojírenský veletrh. Mimo jiné se zde, na sněmu Svazu průmyslu a dopravy, střetl názor premiéra Mirka Topolánka a prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslava Míla na stanovení termínu přijetí eura v Česku.

Vystoupení Jaroslava Míla bylo zaměřeno na hodnocení činnosti vlády z pohledu SP ČR, ale také na požadavky, jež je dle jeho názoru nutné splnit. Ač ve svém projevu označil výsledky současné vlády za pozitivní, pozastavil se nad tempem, kterým reformy veřejných financí postupují. Snažil se poukázat na nepříznivou situaci, jíž čeští podnikatelé procházejí, s důrazem na růst mezd, nevyhovující zákoník práce, rostoucí ceny energií a nestabilní kurz koruny. Nakonec také vyzval vládu ke stanovení termínu přijetí eura s tím, že euro není jen o měně, nýbrž i o reformách zdravotnictví a penzi.

Premiér Mirek Topolánek, který poté vystoupil se svým projevem, zaměřil pozornost na vysvětlení postoje, proč euro ještě nepřijímat. Nastínil situaci, ve které se ocitla nynější vláda čerstvě po volbách. Zdůraznil, že česká ekonomika byla ve stavu, kdy nesplňovala maastrichtská kritéria především díky vysokému deficitu a neochotě minulé vlády přikračovat k reformním opatřením. Chci jasně říci, že jsme první vládou, která přestala pouze řečnit a něco dělá, uvedl. Současně také poukázal na nesnadnou situaci, ve které se vláda ocitá díky opozičnímu blokování reforem, bez kterých není možné euro přijmout.

Čtěte více:

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).