Hlavní navigace

HKČR: Podnikatelé doplácejí na sílu koruny a jejich situaci zhoršuje nejistá budoucnost

23. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora České republiky varuje, že posilování koruny je příliš rychlé a pro podnikatele neúnosné. Hospodářská komora dále informuje, že spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR připravila dopis pro premiéra Mirka Topolánka, v němž ho žádá o stanovení termínu přijetí eura v Česku.

Je zřejmé, že příliš rychlé posílení nedává podnikatelům možnost plynule se přizpůsobit novým nákladovým podmínkám a že firmy vystavené skokovému snížení kurzu se mohou dostat do velkých potíží vedoucích až ke krachu, tvrdí komora. A připomíná, že všechny firmy, které exportují, na kurz koruny k euru doplácejí. Což se odráží i ve vztahu k menším dodavatelským firmám.

Situaci podnikatelů navíc zhoršuje fakt, že budoucí vývoj ohledně koruny a eura je nejistý. Stanovení termínu zavedení jednotné evropské měny by mohlo přispět k posílení disciplíny ve veřejných financích, ke zvýšení jistoty ohledně časování vstupu do eurozóny a efektivity plánování dlouhodobých investičních projektů českých firem, věří Hospodářská komora.

Podle ankety business serveru Podnikatel.cz je pro co nejrychlejší zavedení eura v Česku k dnešnímu dni nadpoloviční většina podnikatelů. Asi třetina podnikatelů se však naopak domnívá, že Česko by na euro nemělo přejít nikdy. Čtěte více: Slovensko nám jde v otázce eura příkladem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).