Hlavní navigace

Podnikatelé v Bruselu hlasovali pro odstranění bariér v jejich činnosti

28. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak jsme již na našem serveru Podnikatel.cz informovali, konal se v Bruselu historicky první Evropský parlament podniků, který byl organizován Asociací evropských obchodních a průmyslových komor Eurochambres. Jako hlavní téma se zde diskutovalo podnikání bez bariér.

Během října se v Bruselu uskutečnil první ročník Evropského parlamentu podniků, organizovaný Asociací evropských obchodních a průmyslových komor Eurochambres. Mezi 638 hlasujícími zástupci podniků bylo i 20 podnikatelů z České republiky. Nejvíce diskutovaným tématem bylo podnikání bez bariér. Pro politiky je snadné opominout jednoho podnikatele, zvláště malého nebo středního. Když se ale v rámci Evropského parlamentu podniků sejde sedm set podnikatelů, kteří reprezentují 23 milionů společností celé Evropy, pak je jejich společný hlas nepřeslechnutelný, komentoval summit prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Hlavním cílem tohoto setkání bylo zvýšit demokracii ve vztahu evropských institucí vůči podnikům a umožnit jim připomínkovat témata, jež se jich dotýkají. Jejich zástupci během jednání hlasovali o 11 otázkách a z výsledků vyplynulo, že podnikatelé podporují návrhy konsolidovaného základu daně z příjmů právnických osob (62%), komunitárního patentu (90 %) a zahrnutí analýzy dopadů na malé a střední podniky do všech legislativních návrhů (81 %). K tomuto stanovisku se přiklání i Hospodářská komora, která požaduje zavést u navrhované legislativy hodnocení dopadu na podnikatele, zmínil Kužel. Hlasující vyjádřili i ochotu pomáhat regionálním vzdělávacím institucím vyvinout programy k odstranění nedostatků ve vzdělání.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Dalším tématem na jednání byla i finanční krize, jež ovlivňuje investiční strategie podniků a omezuje díky zpřísněným podmínkám poskytování úvěrů přísun finančních zdrojů. Převážná většina malých a středních podnikatelů uvedlo, že svou produkci na nové trhy nevyváží ale chtěla by to změnit. EU by tak v této oblasti měla hrát větší roli než dosud. Pozitivně se podnikatelé vyjádřili i navrženému systému modrých karet, čímž dali najevo, že trpí nedostatkem odborníků v EU, kteří by zaplnili prázdná místa na pracovním trhu.

Výsledky hlasování byly předneseny i francouzskému předsednictví EU a budou dále předávány dalším evropských i národním institucím. Další akcí Eurochambres bude kongres konaný ve spolupráci s Hospodářskou komorou v Praze ve dnech 14. – 15. května 2009. Čtěte více: Malí a střední podnikatelé: „Cílovka“ pro školení na míru

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).