Hlavní navigace

Podnikatelé jsou s obsazováním volných míst opatrní. Méně riskují i zaměstnanci

17. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Nabídka volných míst, které podnikatelé nabízejí na internetu, se v září dostala na úroveň roku 2010. A podle lidí z oboru lépe rozhodně nebude.

Obchodní zástupce, programátor a projektový manažer, o něž se podle specialistů z branže zaměstnavatelé doslova přetahují, byli v září nejvíce obsazovanými pozicemi. Získaly přitom prvenství na online pracovním trhu. Ze statistik pracovního portálu Jobs.cz vyplývá, že počet vystavených pracovních pozic v záři letošního roku oproti srpnu poklesl. A to o necelých pět procent. Méně bylo také volných míst vhodných pro absolventy. Uchazeči o práci si přitom mohli v září na tomto portále vybírat z téměř dvaceti tisíc vystavených pozic.

Místo oživení jen další útlum

Mezi zaměstnavateli, kteří dosud převážně vyčkávali, začala převládat výraznější opatrnost. Namísto očekávaného oživení náborů po prázdninových měsících jsme tak byli svědky dalšího útlumu. Počet volných pracovních pozic je nyní na úrovni roku 2010, komentuje přístup podnikatelů na trhu práce Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, která vedle portálu Jobs.cz provozuje také server Prace.cz. Do konce roku přitom již nelze očekávat žádné zlepšení, dodává. A opatrní jsou podle něj také zaměstnanci – ti, co práci mají, tak často neriskují změnu.

Čtěte také: Řemeslo versus učení. Neztrácí vysokoškolské vzdělání svou váhu?

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Z hlediska oborů se nejvíce pozic objevuje v oblasti prodeje a obchodu, následuje administrativa a strojírenství, výroba a průmysl, bankovnictví a finanční služby. 

Na významu ve firmách vzrostla pozice obchodního zástupce a najít vhodné uchazeče je stále náročnější. Nedostatek lidí s technickým vzděláním od učňovského po vysokoškolské již mnoho let roste a situace se bude se zaostávající vzdělanostní strukturou obyvatelstva nadále zhoršovat, uvádí personální agentura Manpower. S nedostatkem lidí se podle ní bude stále více potýkat také oblast zdravotnictví nebo školství.

Nezaměstnanost přes osm procent

Zatímco ještě ve druhém čtvrtletí letošního roku nezaměstnanost v Česku klesala, již v červenci na základě statistik odborníci varovali, že pokles nezaměstnanosti končí a očekávat lze dokonce i její mírný nárůst. Podle údajů Českého statistického úřadu byla k poslednímu září míra evidované nezaměstnanosti v České republice 8,4 procenta.

MM_socky3

Čtěte také: Pokles nezaměstnanosti končí. Varují odborníci

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).