Hlavní navigace

Žádost o COVID Nájemné už lze podávat, musíte mít ale eIdentitu a registrovat se

26. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ode dneška mohou podnikatelé žádat o dotace na nájemné v rámci programu COVID Nájemné. Bez eIdentity a registrace na portálu ministerstva však žádost nepodají.

Žádosti lze podávat až do středy 30. září 2020, přičemž se přispívá na nájemné za duben až červen letošního roku.

Už lze žádat o COVID Nájemné

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zprovoznilo formulář žádosti o dotaci v rámci programu COVID Nájemné. Pomoc z programu COVID Nájemné se týká podnikatelů, kteří museli kvůli opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz. Předpokládáme, že by mohlo jít až o 150 tisíc provozoven, které dostanou dotaci na principu participace: majitel poskytne nájemci slevu 30 %, 20 % zaplatí nájemce a na 50 % nájemného přispěje stát, komentoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Nájemci, kteří nájem platí veřejnému subjektu, dostanou podporu až 80 %.

Podmínkou pro zařazení do podpory je, aby žadatel (nájemce/podnájemce/pachtýř) zaplatil alespoň 50 % (v případě nájmu u veřejného subjektu 80 %) rozhodného nájemného (nájemné za období od 1. dubna 2020 do 30. června 2020).

Bez eIdentity máte smůlu

Všechny potřebné formuláře, (např. čestná prohlášení) jsou připraveny v informačním systému AIS MPO. Aby však podnikatelé mohli žádost podat a do systému se vůbec dostat, musí se do systému zaregistrovat. Registrace znamená založení údajů o žadateli a založení uživatele žadatele s oprávněním pro přístup do systému prostřednictvím eIdentity. Pro dokončení registrace v systému bude žadatel potřebovat funkční e-mailovou schránku a eIdentitu.

Abyste se mohli do systému pro dotaci registrovat, potřebujete znát údaje žadatele a musíte disponovat jedním z prostředků elektronické identifikace:

  • eObčanka: Používání eObčanky pro identifikaci uživatele vyžaduje instalaci potřebného software do PC nebo mobilního telefonu a připojení hardwarové čtečky čipu v občanském průkazu.

  • Uživatelský účet portálu eidentita.cz: Zřízení účtu na portálu zabere přibližně dvě minuty času. Po registraci účtu musíte ještě daný účet na portálu eidentita.cz aktivovat, a to buď prostřednictvím eObčanky, přihlášením k datové schránce fyzické osoby (daného uživatele), nebo osobně na pobočce Czech POINT.

  • Čipová karta Starcos společnosti První certifikační autorita, a.s.: Používání čipové karty vyžaduje mimo vlastnictví karty také čtečku čipových karet a nainstalovaný ovládací software SecureStore.

Součást žádosti tvoří čestné prohlášení příjemce podpory o tom, že je oprávněným žadatelem a splňuje všechny podmínky výzvy, a čestné prohlášení pronajímatele, že pronajímá provozovnu a poskytl žadateli potřebnou slevu. K žádosti je nutné přiložit i doklad o úhradě nájemného za leden a únor či potvrzení o úhradě nájemného alespoň ve výši podpory, kterou podnikatelé požadují. Informační systém, přes který se žádosti podávají, žadatele celým procesem provede.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).