Hlavní navigace

Podnikatele najdete napříč republikou, firmy hlavně ve velkých městech

14. 8. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V Praze, v Brně, Ostravě nebo v Plzni sídlí téměř 60 % firem a čtvrtina podnikatelů. Ti jsou po republice rozmístěni více rovnoměrně.

Ve čtyřech největších českých městech žije pouze pětina obyvatel ČR, ale sídlo zde má skoro 300 tisíc firem z 523 tisíc. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.

V celé České republice připadá v průměru na tisíc obyvatel 49 obchodních společností, ale například v Brně je tento poměr 105 společností, a v Praze dokonce 177 společností na tisíc obyvatel. Důvodů přitom může být více. Adresa ve velkém městě je pro řadu společností prestiží, zároveň zde ve větší míře fungují virtuální adresy sídel firem a více ready-made společností, dodává Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

O virtuálních adresách si více přečtěte zde: Přibývá firem s virtuálním sídlem. Známe 10 nejoblíbenějších virtuálních adres

Podnikatelé mají nejčastěji sídlo v místě bydliště

Oprávnění podnikání má u nás 2,08 milionu fyzických osob a jen čtvrtina z nich je ve zmíněných čtyřech největších městech. U nich totiž nehraje takovou roli velikost města, protože často sídlí na adrese trvalého bydliště a cíleně se tak nestěhují. 

Věra Kameníčková dále podotýká, že poměr podnikatelů na tisíc obyvatel mnohem lépe ukazuje, jaké podmínky v jednotlivých městech a regionech pro podnikání panují. V celé České republice připadá v průměru na tisíc lidí 196 registrovaných podnikatelů, v Ostravě pak 181 podnikatelů, v Brně podniká 223 tisíc lidí z každého tisíce obyvatel, v Plzni 225 a v Praze 264. Pro podnikatelské příležitosti je potřeba dostatečný počet lidí, kterým mohou podnikatelé své služby nabízet, a také kupní síla těchto lidí, ať již jde o místní obyvatele nebo návštěvníky a turisty, uzavírá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).