Hlavní navigace

Podnikatelé, nenaleťte obchodníkům s elektřinou nabízející lepší cenu za podpis

16. 12. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Dodavatelé elektřiny slibují výhodnější ceny. Má to však vždy své ale. Někteří dokonce podmínili zlevnění elektřiny oproti podpisu smlouvy na dobu neurčitou.

Nejen domácnosti, ale také živnostníci a podniky jsou pod neustálou palbou obchodníků s elektřinou. Každý z nich (ať už vás kontaktuje telefonem, dopisem či vás poctí osobní návštěvou) má pro vás tu nejlepší nabídku a velkou slevu. Bohužel už vám nevysvětlí některá „ale.“ Třeba skutečnost, že fixovaná cena nemusí být v případě dalšího zlevňování výhodná, nebo že tarif s fixací je spojen se smlouvou na dobu určitou, kterou jen tak nevypovíte. 

Čtěte také: 5 užitečných tipů, jak šetřit tepelnou energii ve firmě

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

Dejme slovo poučeným. Mám menší truhlárnu, jen pár strojů. Dlouho se o mě žádný dodavatel nezajímal, ale jednoho dne přišli dva mladíci s tím, že mi nabídnou slevu. Prý to pro mě bude výhodné, protože elektřina bude zdražovat, ale já si udržím díky jejich tarifu cenu stále stejnou. To mi přišlo zajímavé, svěřuje se pan Roman N. z Plzeňska a dodává: Jenže další rok elektřina o poznání zlevnila. Takže jsem si spočetl, že jsem vlastně prodělal. Od té doby se o ceny energií víc zajímám a podomní prodejce rovnou vyhazuju.

Obchodníci: vývoj cen je nejistý 

Za poslední dva roky se stalo něco neobvyklého – oproti původním předpovědím cena elektřiny po několika letech klesla. Výrazné zlevnění oznámili dodavatelé na počátku roku 2014, zlevňovat se bude i od ledna příštího roku. Podle některých názorů ale dosáhla cena silové elektřiny svého dna a pohybuje se na hraně výrobních nákladů. Svoji roli přitom může sehrát i mezinárodní napětí.

Naše společnost doporučuje v současné době fixaci ceny, protože ekonomická i politická situace v Evropě je složitá a lze očekávat spíše nárůst cen energií než jejich pokles. Produkty s fixací ceny představují jistou formu pojištění vůči růstu ceny, a tak je třeba k nim přistupovat, říká Jiří Vastl, odborník na cenotvorbu ze společnosti E.ON Energie. 

Mohlo by vás zaujmout: Kdy se podnikatelům vyplatí e-aukce elektřiny nebo plynu?

Podle Vastla představují produkty s fixovanou cenou určitý druh snížení podnikatelského rizika. Je třeba dodat, že produkty s fixací jsou aktuálně levnější, neboť cena elektřiny a plynu na další roky je nižší, než byla před rokem cena těchto energií na letošní rok. Zákazníci mohou ušetřit u plynu několik procent, u elektřiny více než 10 procent z ceny komodity v závislosti na tarifu, dodává.


Zdroj: ERÚ

Vývoj ceny silové elektřiny v burze EEX

Ke společnostem, které podnikatelům připravily nabídku fixovaných tarifů, patří i dominantní dodavatel elektřiny ČEZ. Aktuálně si mohou zákazníci z řad podnikatelů objednat náš nový produkt s garancí ceny. Zákazník díky němu získá výhodnou cenu silové elektřiny i garanci nezvýšení této ceny až do konce roku 2016. Cena zákazníkovi může jen klesat v závislosti na snižování cen silové elektřiny naší základní produktové řady, vysvětluje Barbora Půlpánová, tisková mluvčí ČEZ. 

Podle Půlpánové připravil energetický gigant novinku i pro podnikatele s nižší spotřebou, jehož výhodou je nízký stálý plat. Tato řada je cenově nejvýhodnější pro roční spotřebu do 3,5 MWh. Produkt je určen pro podnikatele, kteří využívají online komunikaci a získají s ním jistotu stabilní ceny silové elektřiny po dobu 24 měsíců od zahájení dodávky elektřiny, míní.

Nevýhody fixované ceny 

Ačkoli jsou fixované ceny a smlouvy na dobu určitou stále více populární u většiny dodavatelů, ne všichni je pro zákazníky připravili. K výjimkám na českém energetickém trhu patří například společnost Europe Easy Energy, která odběratelům automaticky poskytuje smlouvy na dobu neurčitou bez fixace ceny.

Vývoj ceny silové elektřiny za poslední léta nenahrává dlouhodobější fixaci ceny. Nicméně trend poklesu ceny silové elektřiny se může v budoucnu změnit a pak mohou začít více profitovat zákazníci, kteří si sjednali se svým dodavatelem fixní ceny na dva nebo dokonce tři roky, říká Zdeněk Mařík, energetický poradce Europe Easy Energy a dodává: Naše společnost nabízí ceny silové elektřiny v takové výši, že jsou v každém období konkurenceschopné a pro zákazníka maximálně výhodné. Z tohoto pohledu neposkytujeme fixace ceny ani smlouvy s víceletým závazkem.

Pro koho se hodí fixace? 

Jak přiznává většina odborníků, odhadnout vývoj cen elektřiny nebo plynu je obtížné. Energie jsou obchodovány na komoditních burzách a jejich cena se mj. odvíjí od nabídky a poptávky na evropských trzích. Do prodejní ceny pro české zákazníky se v neposlední řadě promítá i kurz koruny vůči euru. Například v průběhu letošního roku cena silové elektřiny na burzách poklesla meziročně o 13,9 procent, ale proti výraznějšímu zlevnění pro konečné zákazníky působila slabá koruna.

Faktorů, které ovlivňují vývoj cen, je celá řada a patří k nim i ty geopolitické. Proto je obtížné cenu předvídat. Cenu si ale lze na dobu několika let (zpravidla 1 až 3 roky) zajistit na energetickém a měnovém trhu. Obchodníci s energiemi této možnosti využívají a nabízejí ji i svým zákazníkům prostřednictvím fixace nebo garance ceny, vysvětluje Vastl a dodává: Takový produkt je vhodný pro zákazníky, kteří se domnívají, že současná cena patří k nejnižším za poslední roky a obávají se jejího růstu, nebo potřebují mít cenu energií známou a pevnou, aby byli schopni kalkulovat ceny svých produktů na delší dobu. 

Autor článku

Jana Poncarová se tématu úspor a cen energií věnuje od roku 2008. Působila jako šéfredaktorka a redaktorka tištěných i online médií. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).