Hlavní navigace

Podnikatelé, nenechte se od operátorů připravovat o peníze

7. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Pro operátora není nic horšího, než když přijde o svého klienta. A co teprve, když je jím podnikatel nebo firma. Nenaleťte na jejich triky.

Od srpna loňského roku mohou všichni bez výjimky vypovídat předčasně smlouvy s operátory, a to včetně smluv na dobu neurčitou. Tato možnost, která je obsažena v zákoně o elektronických komunikacích, se týká také podnikatelů. Je to však spojeno se sankcemi, které dosahují maximálně pětiny dosud nezaplacených paušálů, nebo minimálních sjednaných plnění.

Čtěte také: Vyměňte mobilního operátora, už to jde snadno a za laciný peníz

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Na praktiky operátorů si dejte pozor, nechtějí o vás přijít za žádnou, nebo spíš za každou cenu. 

Zákon o elektronických komunikacích umožňuje všem zákazníkům, tedy i podnikatelům, vypovídat smlouvy na dobu určitou. Operátoři ale zkouší různé triky, jak je od toho odradit, a zákon obcházejí nebo přímo ignorují, potvrzuje Miloš Borovička, právní poradce dTestu, který na praktiky operátorů upozorňuje.

Čtěte také: Tarif nebo předplacené služby? Dnes už je to prakticky jedno

Operátoři ve snaze nepřijít o svého klienta vyčíslují nesmyslně vysoké pokuty, které mají zákazníka od ukončení smlouvy odradit. Jak potvrdil Miloš Borovička, na poradenskou linku dTestu se obracejí firemní zákazníci, kterým operátoři vyčíslují pokuty za výpověď smlouvy ve výši všech dosud nezaplacených měsíčních plnění až do konce sjednané doby.

Další praktikou je výpočet sankcí nikoli ze smluvené částky, kterou zákazník měsíčně platí, ale z tabulkové ceny před slevou. Z vyúčtování je patrné, kolik zákazník ve skutečnosti platil a z jaké částky se má vypočíst pokuta. Špatně vypočtenou pokutu reklamujte, a pokud si operátor stále vede svou, obraťte se na Český telekomunikační úřad. Ten může rozhodnout o oprávněnosti vyúčtovaných částek, doporučuje Borovička.

Budoucnost není pro podnikatele růžová

Jak už bylo výše uvedeno, zákon o elektronických komunikacích umožňuje všem zákazníkům, týká se to tedy i podnikatelům, vypovídat smlouvy na dobu určitou. Poslanecká sněmovna ale teď projednává novelu, která podnikatele z této ochrany vyjme. Po takové novele prakticky nebudou mít šanci z nevýhodných smluv uniknout, upozorňuje Borovička.

Mohlo by vás zaujmout: Uvažujete o vlastním virtuálním operátorovi? Přinášíme návod, jak na to

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).