Hlavní navigace

Podnikatele obchází falešný inspektor práce. Snaží se získat údaje a dokumenty

Jana Knížková

Státní úřad inspekce práce upozorňuje na falešného inspektora, který se od podnikatelů snaží získat důležité údaje. Jak falešného inspektora rozpoznat?

Doba čtení: 1 minuta

Oblastní inspektorát práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu se sídlem v Českých Budějovicích přichází se zjištěním, že se za jeho zaměstnance vydává člověk, který nemá s úřadem nic společného. Prezentuje se jako inspektor „Oblastního inspektorátu práce a sociálních věcí pro Jihočeský kraj a Vysočinu se sídlem v Českých Budějovicích“.

Inspektorát práce zveřejnil také jméno a upozornil na neexistující úřad. Osoba vystupující pod jménem Zdeněk Kantor se vydává za inspektora „Oblastního inspektorátu práce a sociálních věcí pro Jihočeský kraj a Vysočinu se sídlem v Českých Budějovicích“. Právě tato instituce je však neexistujícím správním úřadem.

Čtěte také: Jak poslat na firmu kontrolu? Anonymním e-mailem. Potvrzuje to inspekce práce

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

Státní úřad inspekce práce v této souvislosti upozorňuje: Zdeněk Kantor není inspektorem Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu se sídlem v Českých Budějovicích.

Falešný inspektor se snaží od podnikatelů získat důležité údaje, dokumenty a další věci, které jsou nutné pro účely provedení údajné kontroly. Varujeme právnické i fyzické osoby, které budou touto osobou vyzvány k poskytnutí součinnosti či doložení dokladů, aby neposkytovaly žádné informace, uvádí Státní úřad inspekce práce ve svém prohlášení.

Jak falešného inspektora práce poznat?

Inspektoři Státního úřadu inspekce práce s kontrolovanými osobami komunikují vždy způsoby stanovenými zákonem, a to prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky, případně prostřednictvím provozovatele poštovních služeb.

Dan z prijmu 2018 tip

Čtěte také: 5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Každý z inspektorů orgánů inspekce práce je povinen prokázat se služebním průkazem, jehož vzor je stanoven právním předpisem, a zároveň je povinen na žádost kontrolovaných či jiných zúčastněných osob předložit též další dokument, který dokládá, že je osobou uvedenou na služebním průkaze (např. občanský průkaz).