Hlavní navigace

Podnikatelé se kvůli #EET prý cítí bezmocní, tvrdí to Hospodářská komora

2. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Hospodářská komora zveřejnila nový průzkum, který se týká EET. Podnikatelé prý pochybují o připravenosti projektu, finanční správa ale jede podle harmonogramu.

Hospodářská komora ČR přišla s novým výzkumem, který se týká elektronické evidence tržeb (EET). Podle ní mezi podnikateli vládne pocit nejistoty, bezmoci a převládají pochybnosti o připravenosti EET. Komora se přitom odvolává na to, že stát ještě nevydal certifikáty nezbytné pro technická zařízení k evidenci tržeb. 

Certifikát, jak je uvedeno v § 15 zákona o evidenci tržeb, se však týká autentizace datových zpráv, které se budou posílat mezi uživatelem a finanční správou, nikoli technických zařízení. A na autentizaci má Finanční správa podle již dříve zveřejněného harmonogramu ještě čas. Bude probíhat až 3 měsíce před ostrým startem EET, který je naplánován na 1. prosince.

Čtěte také: O autentizační údaje k #EET budou moct podnikatelé žádat až od září

A právě start EET v adventní čas se více než třetině oslovených podnikatelů nelíbí. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý proto přišel s návrhem, aby evidence tržeb byla posunuta o měsíc. To však ministr financí Andrej Babiš razantně odmítl. Do karet mu hraje i zákon, podle něhož účinnost zákona o evidenci tržeb vychází právě na 1. prosince. Do legislativního procesu by se tak muselo znovu zasahovat. 

Téměř polovina podnikatelů se přitom také domnívá, že by stát – když už uvaluje na podnikatele administrativní břemeno a požaduje, aby si pořídili nějaké technické zařízení – měl podnikatelům alespoň garantovat, které na trhu nabízené zařízení pro EET je vůbec vhodné a které nikoliv, komentoval další výsledky výzkumu Vladimír Dlouhý.

Čtěte také: Návrháři EET zamrzli v době před deseti lety, tvrdí ajťák

To však finanční správa odmítá. Jak pro server Podnikatel.cz uvedl Jiří Fridrich, šéf Odboru aplikačních systémů finanční správy, stát zpočátku o certifikaci aplikací i systémů uvažoval. Ukázalo se ale, že to není vhodná cesta. Mohla by totiž některé dodavatele zvýhodnit, případně by mohla do budoucna vytvářet korupční prostředí. Proto jsme se inspirovali v chorvatském systému, kde skutečně není důvod ta zařízení certifikovat. Nedává to žádnou nutnost pro to fungování. Je to v podstatě něco podobného, jako kdybyste chtěl po finanční správě, aby certifikovala třeba účetní software, že generuje daňové přiznání v pořádku, řekl již dříve Fridrich. 

Čtěte více: 3 modely komunikace s finanční správou v rámci #EET. Jaké to jsou?

Z ankety Hospodářské komory dále vyplynulo, že panují obavy podnikatelů jak z možné složitosti informačních systémů nebo nákladů na upgrade jejich dosavadního vybavení, tak z nákupu nového softwaru či nákladů na rychlejší a spolehlivější konektivitu k internetu. Podnikatelé se také domnívají, že by se evidence tržeb mohla stát nástrojem šikanózního postupu státních orgánů, které by si mohly s podnikateli vyřizovat účty. Komora však dodává, že podnikatelé na druhou stranu uznávají, že díky evidenci tržeb se může narovnat podnikatelské a konkurenční prostředí a mohlo by dojít i k odstranění mnoha případů neplnění daňových povinností. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).