Hlavní navigace

exPRESS: Podnikatelé se obávají finanční krize, oprávněně

20. 9. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé zvedají varovný prst. Podle nich má světová finanční krize vliv na jejich aktivity už od samého začátku a vývoj posledních dní jejich přesvědčení jen potvrdil. Proto stále hlasitěji volají po zavedení eura.

HK: Světová krize dopadá na české podniky od samého začátku »

Finanční krize, která v posledních dnech opět nabobtnala, dopadá na české podniky od úplného začátku. Tvrdí to Hospodářská komora (HKČR), podle níž je dopad již od doby, kdy američtí investoři začali svá finanční aktiva ukládat ve střední Evropě, tedy i v Česku. Jak uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel, dopady současné krize pocítí především exportéři a exportně orientovaní výrobci.

Lze očekávat, že se rychleji a výrazněji projeví u podniků, které se orientují na dodávky pro stavebnictví, především exportní. Nepředpokládáme nicméně, že by se měl v nejbližší době všeobecně dramaticky zhoršit přístup podniků k úvěrům, uvádí prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Vienna Insurance Group převzala pojišťovací aktivity skupiny Erste Group

Obě skupiny se také dohodly na vzájemné spolupráci v rámci distribuce. Pojišťovací aktivity se vztahují na oblast Rakouska a střední a východní Evropy.

Pojišťovna Slavia může rozšířit své činnosti, svolila ČNB

Nově si tak může ke svému oboru přiřadit i pojištění odpovědnosti za škodu vyplývající z provozu pozemního motorového a jeho přípojného vozidla.

Společnost Lufthansa převezme strategický podíl v Brussels Airlines

Sloučení proběhne ve dvou etapách, přičemž v té první společnost Lufthansa převezme 45 % podíl v SN Airholding. Dále pak získá opci na zbylých 55 % v roce 2011.

Hyundai může začít v Nošovicích vyrábět již letos

Tuto informaci omylem zveřejnil hejtman moravskoslezského kraje, Pavel Drobil. Zahájení výroby je závislé na získání všech potřebných povolení k výrobě.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Nová vyhláška zatíží podnikatele zbytečnými poplatky

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá vydat vyhlášku, ukládající povinnost prověřit elektrická zařízení I. třídy dvěma subjekty. Dosud tento typ kontrolovali drobní podnikatelé – revizní technici.

Tisíce českých firem pod lupou kvůli nelegálnímu softwaru

V říjnu budou zřejmě některé firmy nemile překvapeny. Došlápne si na ně protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance), která upozorní na možný výskyt nelegálního softwaru ve firemních počítačích.

Začátek roku přinese nový systém kontrol zemědělců

Jeho smyslem je účinný systém dohledu nad správnou zemědělskou praxí a dodržováním zákonných požadavků. To umožní nadále čerpat finanční podporu ze zdrojů Evropské unie.

Senát schválil novelu zákona o zaměstnanosti

Ta pravděpodobně umožní cizincům získat od České republiky zelenou kartu. Další změnou by měly projít i podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Firmám chybí IT specialisté, musí tak využívat outsourcingu

Meziročně došlo až k 50% nárůstu zájmu o tyto služby. Nejčastěji externích IT specialistů využívají finanční instituce, průmyslové závody či firmy podnikající ve zdravotnictví.

Konec roku ve znamení prudkého zvýšení zájmu o dotace

Z 30 miliard připravených pro letošní dotace bylo do září vyčerpáno více než 7,8 miliardy korun. Vyplacena byla do konce prázdnin čtvrtina.

Česko udrželo svou pozici v Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví

Agentura Economist Intelligence Unit (EIU) vydala novou studii hodnotící prostředí oboru informačních technologií. Česko se v celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí umístilo na 29. místě, stejně jako loni.

Cloud 22 temata

Víkendová Bomba

Výběr nejlepšího týdenního videa ze serveru Bomba.cz

Little Britain – Bubbles kupuje šaty

Máte rádi módu? Hlavně nechoďte do obchodů, kde nemůžete sehnat svoji velikost. Mohlo by to dopadnout katastrofálně. A pokud v módě podnikáte, dejte si pozor na Bubbles, vaše výstavní kousky by mohly být záhy zničeny.

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).