Hlavní navigace

Podnikatelé si mohou letos zvolit vyšší výdajový paušál bez vybraných slev

10. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ti podnikatelé, kteří neuplatňují skutečné náklady a daň z příjmů vypočítají pomocí výdajových paušálů, si letos mohou vybrat výši paušálu.

Při sestavě daňového přiznání bude letos naposledy platit jednoduchá rovnice: vyšší výdajový paušál, ale bez slevy a daňového zvýhodnění, nebo nižší paušální výdaje a sleva na manželku/manžela a daňové zvýhodnění na děti. 

Tuto možnost mohou využít podnikatelé ale také pronajímatelé, kteří uplatňují výdaje procentem z příjmů, tedy tzv. výdajové paušály. Podmínkou je, že částka základu daně z podnikání nebo nájmu (popř. v součtu obojího) převyšuje polovinu celkového základu daně. Výběr výše paušálu se vztahuje pro zdaňovací období za rok 2017, říká Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy ČR. 

Čtěte také: Nezapomeňte změnit zálohu na zdravotní pojištění

Podnikatel si může vybrat ze dvou variant

Pokud si podnikatel vybere první variantu, tak může uplatnit vyšší limit výdajového paušálu „zastropovaného“ částkou 2 mil. korun zdanitelného příjmu, z něho je výdajový paušál počítán. V tom případě si ale pak už nemůže uplatnit slevu na dani na manžela/manželku, ani daňové zvýhodnění na děti, i kdyby jinak splňovali zákonné podmínky pro jejich uplatnění.

U druhé varianty si si slevu na manžela/manželku ve výši 24 840 Kč i daňové zvýhodnění na děti podnikatel uplatnit může, pokud splňuje zákonné podmínky pro jejich uplatnění, ale musí použít nižší limit výdajového paušálu „zastropovaného“ částkou 1 mil. korun zdanitelného příjmu, ze kterého je výdajový paušál počítán.

Příští rok bude všechno jinak

Volbu mezi dvěma variantami zdanění může poplatník provést pouze ve zdaňovacím období roku 2017. Od zdaňovacího období 2018 už budou platit pro všechny podnikatele nižší limity výdajových paušálů a možnost uplatnění slevy na dani na manžela/manželku a uplatnění daňového zvýhodnění na děti, doplnila Petlachová. 

Čtěte také: Spočítali jsme, že změny u paušálů mohou některé OSVČ přijít na statisíce korun

Výdaje stanovené procentem z příjmů (paušální výdaje) jsou nejjednodušším způsobem uplatnění výdajů v daňovém přiznání. Podnikatel totiž nemusí vést daňovou evidenci a výdaje stanoví procentem z dosažených příjmů.

Jestliže má podnikatel více druhů příjmů, musí pro různé druhy příjmů, uplatnit i různé procento výdajů. Jednotlivé druhy příjmů a výdajů z podnikání se nesmí sčítat a ani nejde na některé uplatnit výdaje skutečné a na jiné paušální.

Čtěte také: Chcete se vyhnout daňové kontrole? Zažádejte si o daň paušální částkou

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).