Hlavní navigace

exPRESS: Podnikatelé si na chvíli oddechli, koruna oslabila

26. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé si stěžují na silnou korunu. Podle svých slov na ní doplácejí. Tento týden jim částečně umazal vrásky z čela, měna částečně oslabila. Nebudou se však radovat dlouho, do budoucna bude koruna opět posilovat.

Podnikatelé doplácejí na sílu koruny a jejich situaci zhoršuje nejistá budoucnost »

Hospodářská komora České republiky varuje, že posilování koruny je příliš rychlé a pro podnikatele neúnosné. Hospodářská komora dále informuje, že spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR připravila dopis pro premiéra Mirka Topolánka, v němž ho žádá o stanovení termínu přijetí eura v Česku.

Je zřejmé, že příliš rychlé posílení nedává podnikatelům možnost plynule se přizpůsobit novým nákladovým podmínkám a že firmy vystavené skokovému snížení kurzu se mohou dostat do velkých potíží vedoucích až ke krachu, tvrdí komora. A připomíná, že všechny firmy, které exportují, na kurz koruny k euru doplácejí. Což se odráží i ve vztahu k menším dodavatelským firmám. Situaci podnikatelů navíc zhoršuje fakt, že budoucí vývoj ohledně koruny a eura je nejistý.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

V příštím roce zkrachuje skoro 1800 firem

Ze studie úvěrové pojišťovny Euler Hermes, kterou poskytla ČTK, vyplývá, že v roce 2009 zkrachuje 1770 firem, což je o 50 % více než v roce 2006. Letošní rok potká bankrot asi 1720 společností.

Letní slevy nabízí více než polovina obchodníků

Vyplývá to z ankety mezi padesátkou nejvýznamnějších obchodníků, kterou uspořádala společnost GE Money Multiservis. Podle ankety zahajují obchodníci letní výprodej čím dál tím dříve, často už v polovině června.

Automobilce Hyundai i přes nárůst tržeb klesl o 11 % zisk

I přes nárůst tržeb poklesl největší jihokorejské automobilce Hyundai Motor zisk. Zisk automobilky se ve druhém čtvrtletí roku 2008 snížil o 11 % na 8,2 mld. Kč. Příčinou se stala oslabující korejská měna a zvyšující se ceny komodit.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Evropská komise chce podpořit malé podnikatele v ochraně jejich duševního vlastnictví

Dále chce lépe chránit práva malých a středních podniků prostřednictvím posílení boje proti padělání výrobků a proti pirátství.

Podmínky pro podnikání v oblasti bezpečnostních služeb budou přísnější

Novelizovaný živnostenský zákon je ještě stále poměrně žhavou novinkou a už Senátem prošla jeho novelizace. Soukromé bezpečnostní služby je možné provozovat jako koncesované živnosti ostraha majetku a osob a služby soukromých detektivů a poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob. Schválený návrh zákona zavádí nově podmínky bezúhonnosti, zdravotní a odborné způsobilosti osob vykonávajících tyto činnosti.

Dopravci dostanou slevy na mýtné

Rozhodlo ministerstvo dopravy po jednání se zástupci dopravců. Záměr oznámil náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Podle něj tento postup dovoluje evropské právo.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

České servery převážně využívají operační systém Linux

Vyplývá to z výzkumu zastoupení jednotlivých operačních systémů, který provedl zpravodajský server Root.cz. Analýza tak potvrdila výsadní postavení tohoto operačního systému na českých serverech.

Konec prázdnin bude znamenat i konec 50haléřových mincí

Platnost mincí končí k 31. srpnu 2008. Od prvního září již nebude možné 50haléřovými mincemi platit za zboží ani služby. Bankovní rada České národní banky (ČNB) o tom rozhodla již loni v srpnu.

Nedostatek pracovních sil má pomoci řešit nový systém získávání kvalifikací

Od srpna 2008 vstoupí v účinnost Zákon č.179/2006, který vytváří systém získávání kvalifikací. Současně vznikne možnost ověřovat kvalifikace uvedené v registru „Národní soustava kvalifikací“.

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).