Hlavní navigace

Podnikatelé už mohou žádat o kompenzační bonus za 4. bonusové období

15. 12. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Čtvrté bonusové období, za které mohou OSVČ a společníci žádat o kompenzační bonus, je od 14. 12. do 24. 12. 2020. Dokdy je nutné žádost podat?

Nárok na kompenzační bonus může vzniknout ze tří možných titulů – z titulu osoby samostatně výdělečně činné, z titulu společníka společnosti s ručením omezeným a/nebo z titulu osoby vykonávající práci na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Pro každý z těchto titulů jsou stanovena specifická zákonná kritéria, jejichž splněním je podmíněn vznik nároku na kompenzační bonus. 

Finanční správa na svém twitterovém účtu upozorňuje všechny podnikatele, kteří jsou zasaženi podzimními zákazy, že je k dispozici aktualizovaná verze webové aplikace a tiskopis žádosti pro 4. bonusové období. Ty lze využít pro podání žádosti o kompenzační bonus za ty kalendářní dny v rámci bonusového období od 14. 12. 2020 do 24. 12. 2020, za které skutečně vznikl nárok na poskytnutí kompenzačního bonusu.

Upozorňuje však také, že kompenzační bonus je vyplácen po dobu přijatých opatření státní správy. 4. bonusové období trvá do 24. prosince, ale omezení spjatá s nouzovým stavem aktuálně trvají do 23. prosince. Z toho důvodu bude všem žadatelům bonus vyplacen pouze do 24. prosince. Pokud žadatel vyplní žádost do 24. prosince, bude mu v případě prodloužení nouzového stavu automaticky vyplacena částka 500 korun za další bonusový den. 

Žádost za 4. bonusové období lze podat nejpozději do 25. 2. 2021.

K dispozici je také aktualizovaná verze webové aplikace, prostřednictvím které je možné o kompenzační bonus žádat.

školení-leden22-molín

Jak lze žádost podat

Žádost o kompenzační bonus lze podat stejným způsobem jako v první vlně:

  • prostřednictvím webové aplikace,
  • e-mailem (nutno ručně žádost podepsat a vyfotit či naskenovat),
  • datovou schránkou,
  • prostřednictvím Aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO),
  • prostřednictvím poštovních služeb,
  • osobně v podatelnách finančních úřadů a ve sběrných boxech umístěných na územních pracovištích.

Samotná žádost se skládá z čestného prohlášení, že dotyčný splňuje podmínky pro přiznání bonusu, čísla účtu a identifikačního údaje. Dohodáři musí navíc se žádostí doložit kopii příslušné dohody a mzdových listů nebo jiné relevantní potvrzení zaměstnavatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).