Hlavní navigace

Podnikatelé vítají nový živnostenský zákon

18. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila nový živnostenský zákon. Unie malých a středních podniků ČR nový zákon vítá. „Hlavním přínosem přijatého zákona je snížení počtu živností, zkracování požadované praxe před zahájením živnostenské činnosti či vystavení jediného průkazu pro všechny živnosti,” řekl k novele David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR. Unie novelu podporovala především s ohledem na usnadnění vstupu do podnikání. Podle Unie by měl mít nový zákon kladný vliv na celkový rozvoj českého podnikatelského prostředí.

Součástí nového zákona je také zrušení registračních pokladen. Živnostníkům dále odpadne povinnost oznamovat úřadům údaje, které si úředníci mohou zjistit z jiných veřejných databází. Úlevou je také to, že živnostníci budou moci agendu vyřizovat i na jiném než místně příslušném živnostenském úřadě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v roce 2007 slibně nastartovalo trend snižování administrativní zátěže podnikatelů a v roce 2008 chce pokračovat. Tvrdí to i ve svých prioritách na tento rok. Unie malých a středních podniků ČR snahu ministerstva snižovat administrativní zátěž podnikatelů podporuje. MPO podle Unie slibuje zrušit na 400 administra­tivních povinností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).