Hlavní navigace

Podnikatelé volají po paušální dani, nahradí odvody za pojištění

26. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelům se stále více zvyšuje byrokratická zátěž. Vláda by měla přijít s kompenzací a tou by mohla být paušální daň. Navrhuje Hospodářská komora.

Kontrolní hlášení, které zabralo podnikatelům miliony hodin, i nová elektronická evidence tržeb, která mnohým navýší náklady. To jsou důvody pro to, aby vláda podnikatelům a živnostníkům ulehčila život alespoň v jiné oblasti.

Hospodářská komora proto přišla s návrhem tzv. paušální daně. Ta by v sobě obsahovala odvod daně z příjmů fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Místo tří dokumentů by tak podnikatel pouze jediný a peníze by také platil na jeden účet. 

Tím by měl být účet finančního úřadu: Ten by pak částku přerozdělil mezi další instituce, tedy správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, navrhuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Informoval o tom server Českénoviny.cz (server ČTK).

Premiér Bohuslav Sobotka však důrazně uvedl, že vláda v aktuálním období o podobných změnách neuvažuje. Hospodářská komora i přesto chce zahájit diskuzi nad tímto tématem. Obrátí se na jednotlivé politické strany a chce najít u politiků odezvu s tím, že by se toto téma mohlo stát i programem jednotlivých stran pro příští volební období. 

Pro snížení administrativní zátěže jsou dvě třetiny podnikatelů. Ti strávili nad aktuálně platným kontrolním hlášením dva a půl milionu hodin. U drobných podnikatelů vytáhlo kontrolní hlášení z jejich kapes až 10 tisíc korun. A další náklady spolkne i chystaná elektronická evidence tržeb

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).