Hlavní navigace

exPRESS: Podnikatelé žijí televizní kauzou

9. 8. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé se bouří proti metodám, jaké uplatňuje Česká televize prostřednictvím svých smluvních partnerů při vymáhání koncesionářských poplatků. A tak možná trochu zapadlo, že podnikatelů je zase o něco víc.

Česká televize: Kontroverzní vymáhání koncesionářských poplatků

Správně by měla být okurková sezóna. Jenže během srpna oslovila jménem České televize jí zmocněná advokátní kancelář Dalibora Kalcsa přes 25 000 podnikatelů, po kterých požadovala zaplacení koncesionářských poplatků a přirážky k poplatkům činící 10 000 Kč. V případě nezaplacení vyhrožoval Kalcso soudem a úroky z prodlení. Dále v dopise uváděl, že má k dispozici podklady, ze kterých vyplývá, že televizní přijímač nemají tito podnikatelé řádně přihlášený. Výzva se měla týkat živnostníků, kteří vyrábějí, opravují, či prodávají televizní přijímače.

Problém ovšem nastal, když se zjistilo, že kancelář advokáta Kalcsa oslovila i podnikatele, kteří v těchto oborech nepodnikají.

Ve středu vydala Česká televize prohlášení. V něm ale tvrdí něco jiného, než na počátku kauzy. Business server Podnikatel.cz celou věc sleduje a chystá další podrobnosti.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Největší firmou světa je řetězec Wal-Mart

Americký maloobchodní řetězec Wal-Mart s dvěma miliony zaměstnanců je i nadále největší společnost na světě. Za Wal-Martem jsou tři velké ropné společnosti: americký Exxon Mobil a nizozemsko-britský Royal Dutch/Shell a britskou BP. Žebříček každoročně sestavuje německý list Handelsblatt.

Podnikatel.cz přichází s rozšířeným obsahem v moderním designu

Business server Podnikatel.czpřed­stavuje nový, moderní design svých stránek. Přizpůsobil se tak potřebám své náročné cílové skupiny, kterou navíc potěší zvýšeným počtem statických článků a přidáním dalších čtyř praktických databází.

Deloitte: Přeshraniční investice jsou v Evropě trendem

Podle studie společnosti Deloitte, která je věnována fúzím a akvizicím, i přes krizi na finančních trzích evropští podnikatelé pokračují v plánování nových transakcí a Evropa přitahuje strategické investory. „Ekonomická situace se za poslední rok zhoršila. Tato skutečnost však zatím neodrazuje podnikatele od dalšího plánování fúzí a akvizic a nemění nic na optimismu, se kterým připravují své aktivity na dalších 18 měsíců,“ vyplývá podle Deloitte mimo jiné ze studie.

ČNB snížila úrokové sazby

Bankovní rada ČNB nakonec na svém zasedání snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 % na 3,50 %, diskontní sazbu na 2,50 % a lombardní sazbu na 4,50 %.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Obchodní smlouvy mají být přehlednější

Ministerstvo spravedlnosti chce zpřehlednit obchodní smlouvy. Připravovaný občanský zákoník má donutit firmy, aby se svými klienty jednaly co nejotevřeněji a vše jim pečlivě vysvětlily. Pokud se tím řídit nebudou, zasáhne soud a sporné části kontraktu může zrušit.

Nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor se dotkne také živnostníků

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo návrh nového zákona o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Zákon, který by měl nahradit současný zákon o vlastnictví bytů, putoval koncem července do vlády. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek považuje nový zákon za důležitý prvek ve stabilizaci trhu s bydlením.

Ministerstvo nabízí aktuální přehled čerpání peněz z programu Podnikání a inovace

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo aktualizovaný přehled výzev operačního programu Podnikání a inovace 2007 – 2013. V něm jsou uvedeny mimo jiné další kola jednotlivých programů, které byly již dříve ukončeny.

Content 22 tip novy

Anketa

Jak trávíte víkend?

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Malé stavební firmy začaly využívat insolvenční řízení

Malí stavebníci mají bič na velké konkurenty – insolvenční řízení. Do problémů s insolvenčním řízením se dostanou v příštích týdnech po Strabagu a CBPS zřejmě další velké stavební firmy.

Podnikatelů přibývá, už jich je v Česku skoro 808 tisíc

V Česku ve druhém čtvrtletí přibylo 14 100 podnikatelů a jejich počet dosáhl 807 900. Podíl podnikatelů a jejich pomáhajících rodinných příslušníků na celkové zaměstnanosti se nicméně proti minulému roku nepatrně snížil na 16,1 procenta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).