Hlavní navigace

Podnikateli, který poruší vládní nařízení, může být až na rok zakázaná činnost

9. 2. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vedle možnosti zákazu činnosti pro ty, kteří opakovaně porušují vládní nařízení spojená s pandemií, bude také rozšířen registr přestupků.

Covidová situace se nelepší. Lidé nařízení nedodržují nebo obcházejí. Vnitro proto přišlo s návrhem rozšířit registr přestupků a s možností zákazu činnosti. Vláda na návrh kývla. 

Úpravy a vyšší postihy se týkají jen porušování krizových opatření nařízených vládou, např. zákazu provozování služeb nebo pohybu. Nošení roušek do těchto krizových opatření nespadá a postih se řeší dle běžné legislativy. 

Psali jsme: Kompenzační bonus pro OSVČ a společníky se má zvýšit na 1000 Kč denně

Jak uvádí ministerstvo vnitra, návrh napravuje:

Nemožnost policie zjistit, zda osoba, podnikatel či firma porušila krizové opatření opakovaně - Vznikne proto registr přestupků i pro protiprávní jednání v rámci krizového zákona.

Nemožnost za jednání, které je v rámci krizového zákona zakázané, uložit zákaz činnosti - Nově to bude možné u opakovaného jednání, které má negativní vliv na řešení krizové situace, a to až na jeden rok.

Neexistenci povinnosti správního orgánu (obec s rozšířenou působností) oznámit policii rozhodnutí ve správním řízení – Nově bude mít obec povinnost informovat ohlašovatele, tedy nejčastěji policii či obecní policii, bez zbytečného odkladu.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).