Hlavní navigace

Podnikatelské svazy kritizují Sobotkův krok. Jak ovlivní pád vlády podnikatele?

Jana Knížková

Včerejší oznámení o demisi vlády šokovalo také podnikatelskou veřejnost. Podle jejích zástupců je to nezodpovědný krok, který ohrozí prosperitu země.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Premiér Bohuslav Sobotka včera oznámil, že se chystá podat demisi vlády. Důvodem jsou nevysvětlené kauzy ministerstva financí Andreje Babiše. Podle Sobotkových slov nechce dělat z šéfa financí mučedníka tím, že jej odvolá. 

Vyjádření vládních i opozičních politiků si přečtěte v článku: Překvapení pro všechny, Sobotka podá kvůli Babišovi demisi vlády

Nezodpovědný krok

Rozhořčení nad kroky předsedy vlády neskrývají zástupci podnikatelů. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka se premiér zachoval nezodpovědně. Jsme překvapení postupem předsedy vlády, protože jsme předpokládali, že tato vláda chce dovládnout do konce svého mandátu. Jsme překvapení tímto nekoncepčním krokem a nezodpovědností vůči zemi. Jde bohužel vidět, že u nás není nastavená politická kultura tak, aby vláda byla schopná dožít své čtyřleté období. Vnitřní spory ve vládě komentovat nechceme, uvádí.

S názorem, že není pád vlády dobrá zpráva pro podnikatele, se ztotožňuje také Hospodářská komora ČR. Vláda se podle komory zavázala ke konci svého mandátu vyřešit některé palčivé problémy současného podnikatelského prostředí a podnikatelům alespoň trochu ulevit ze zátěže, kterou jim naložila. V této chvíli ale není dořešeno ani urychlené snížení byrokratické a administrativní zátěže podnikatelů a v programovém prohlášení vlády avizované zkvalitnění legislativy, ani dořešení důležitých infrastrukturních projektů v dopravě (okruhy, dálnice, přivaděče) i v oblasti vysokorychlostního internetu a na něj navázaných miliard z Evropské unie apod. uvedl Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.

daně_I.fáze

Jen ostuda ve světě

Obavy z negativních dopadů pádu vlády na podnikatelskou sféru naopak nemá šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Dle jeho slov se nic mimořádného nestane. Důležité věci jsme řešili v první půlce vládnutí, zásadní věci neřeší před volbami žádná vláda. To, co je rozpracované, se víceméně týká práce náměstků a odborných pracovníků. Jediným výsledkem bude pošramocená vizitka ve světě, dodal.

Nicméně kroky předsedy vlády Bohuslava Sobotky také nepovažuje za vhodné: Podávat demisi vlády těsně před volbami je jako demonstrativně vyskakovat ze stojícího vlaku, uzavírá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).