Hlavní navigace

Podnikatelský kontokorent pomůže přestát období bez peněz i s investicemi

16. 3. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Kontokorent představuje snadnou a rychlou cestu k získání hotovosti na provoz firmy. Banky ho nabízí drobným i začínajícím podnikatelům. Za jakých podmínek?

Splatnost faktur je dána zákonem. Základní lhůta činí 30 dní, v případě vztahu dvou podnikatelských subjektů ji pak lze prodloužit až na dvojnásobek. V některých případech si mohou podnikatelé domluvit i lhůtu delší, ale nesmí to být vůči věřiteli hrubě nespravedlivé. Hovoří tak nový občanský zákoník a více informací o tom obsahuje článek Splatnost faktur je už více než rok omezena zákonem. Pomohlo to podnikatelům? Přesto se řada podnikatelů potýká s takzvanou druhotnou platební neschopností. Pokud firmě chybí dostatek provozních financí, může k překlenutí doby, kdy čeká na své peníze, použít například kontokorent. Banky dnes tuto službu, která je sjednávána k běžnému účtu a dovoluje čerpat z účtu peníze i v případě, že klient na účtu nemá dostatečnou hotovost, nabízejí jako standard.

Podnikatelský kontokorent se ale dá využít i k mnoha jiným účelům. Banky potvrzují, že zájem o provozní financování je ze strany podnikajících subjektů velký. Nejčastěji ho podnikatelé využívají jako finanční rezervu pro neočekávané výdaje firmy nebo na pokrytí přechodného nedostatku finančních prostředků. Kontokorentní úvěr je určený k financování oběžných aktiv, zejména k pokrytí časového nesouladu mezi placením závazků a inkasem pohledávek, předzásobení materiálem či zbožím, na provozní financování výroby a podobně. K využívání kontokorentu podnikatele nejčastěji vedou výše uvedené důvody a tím pádem vytvoření finanční rezervy pro jejich překlenutí, říká Radek Schönfeld, ředitel produktů firemního bankovnictví v Equa bank a mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň dodává: Kontokorenty jsou velmi oblíbeným a často využívaným podnikatelským úvěrem. Firmy ho také využívají pro dočasné překlenutí nedostatku finančních prostředků na financování běžného provozu firmy, například na nákup zásob nebo pořízení materiálu. Díky kontokorentu mají podnikatelé kdykoli vhodnou finanční rezervu. Není proto od věci si kontokorent domluvit.

Srovnání produktů

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Výhodou kontokorentu je to, že čerpáte jen tolik, kolik v daný okamžik potřebujete a že neplatíte žádné úroky v momentě, kdy tento typ úvěru nepoužíváte. Úrok se platí pouze z aktuálně čerpané částky a tu většinou není potřeba splatit ani jednou v roce. V tom se aktuální nabídka bank neliší. Rozdíly jsou ale samozřejmě v podmínkách čerpání nebo úrokových sazbách. Ty jsou velice často nastaveny individuálně a závisí na potřebách klienta. Následující srovnání nabídek sedmi bankovních ústavů je proto potřeba brát jako orientační.

Už od 5000 korun lze kontokorent čerpat u Fio banky. Většinou jsou ale tyto typy úvěrů nabízeny od 20 000 korun. Například Equa bank ale kontokorent nabízí až od 150 000 korun. Maximální výše závisí na tom, zda jsou kontokorenty zajištěné nebo nezajištěné. Limity končí na částkách mezi 3 a 5 miliony.

Limity pro poskytování kontokorentních úvěrů
Banka  Limity
ČSOB 20 000 – 5 milionů Kč
Equa bank 20 000 – 5 milionů Kč
ERA/Poštovní spořitelna 150 000 Kč – maximum stanovováno individuálně
Fio banka 5000 – 500 000 Kč
GE Money Bank 10 000 – 2,5 milionu Kč
Komerční banka 20 000 – 3 miliony Kč
Raiffeisenbank 30 000 – 5 milionů Kč

Mohlo by vás zajímat: Zhodnoťte své peníze na podnikatelských spořicích účtech. Známe jejich výhody

Co se týká úroků, nejzajímavěji se tváří produkt Raiffeisenbank, který začíná na 5,5 %. Úroky ale bývají stanovovány individuálně a je možné, že sazba by mohla být ještě nižší. Svým klientům nabízíme možnost vybrat si ze tří kontokorentních tarifů ten, který jim vyhovuje nejvíce. A to podle toho, chtějí-li rezervu čerpat na dlouho nebo naopak často v kratších intervalech, říká mluvčí Fio banky Zdeněk Kovář.

Úrokové sazby kontokorentních úvěrů
Banka  Úroková sazba
ČSOB 16,5 % p.a.
Equa bank Od 6,3 do 16 % p.a.
ERA/Poštovní spořitelna V rámci malého podnikatelského úvěru od 6 %, stanovováno individuálně. 
Fio banka Od 8,3 do 18,9 % podle typu tarifu. 
GE Money Bank Stanovováno individuálně podle typu klienta a výběru typu běžného účtu. 
Komerční banka Stanovováno individuálně. 
Raiffeisenbank Stanovováno individuálně od 5,5 %. 

Banku si také vybírejte podle toho, zda kontokorenty poskytuje s nutností zajištění nemovitostí nebo bez ní. Nevyžaduje to například GE Money Bank, Komerční banka k zajištění nemovitostí přistupuje při částce nad 500 000 korun, v Raiffeisenbank vám úvěr bez nutnosti ručení nemovitostí poskytnou až do výše 3 milionů korun, ovšem s tím, že bude samozřejmě růst úroková sazba.

Psali jsme: Pomůže vám banka rozjet podnikání? Ani náhodou

Podmínkou pro čerpání kontokorentu je samozřejmě mít u banky běžný nebo v tomto případě podnikatelský účet. Většinou banky kromě běžných dokumentů, jakými jsou třeba doklady opravňující k podnikání, požadují také daňové přiznání za poslední zdaňovací období a doložení dokumentu o zaplacení daně z příjmu vykázané v tomto předkládaném daňovém přiznání. Většinou stačí výpis z účtu. To ale může být problém pro začínající podnikatele. Těm naopak vyjdou vstříc v Raiffeisenbank, kde nabízí i takzvaný startovací kontokorentní úvěr. Určen je firmám s alespoň tříměsíční podnikatelskou historií, což stačí doložit pouze výpisy z účtu z jakékoli banky v České republice. Pokud žádá o zřízení kontokorentu firma, tedy právnická osoba, může mít komplikace ve Fio bance. Podmínkou zřízení a čerpání kontokorentu u právnických osob je tady totiž přistoupení fyzické osoby, která musí mít rovněž bezproblémovou úvěrovou historii.

Podmínky zřízení kontokorentního úvěru
Banka  Vybrané podmínky
ČSOB Daňové přiznání s účetními výkazy za poslední zdaňovací období, doklad o zaplacení daně za vykázané období . 
Equa bank Podmínky poskytnutí úvěru jsou individuální, banka je určuje podle typu klienta.
ERA/Poštovní spořitelna Daňové přiznání za poslední zdaňovací období včetně příloh a účetních příkazů (obchodní obrat v minimální výši 50 000 Kč) a dále čestné prohlášení o bezdlužnosti. 
Fio banka Podmínkou je ziskové hospodaření a bezproblémová úvěrová historie. U právnických osob je podmínkou přistoupení fyzické osoby, taktéž bez problémové úvěrové historie.
GE Money Bank Pro poskytnutí kontokorentního úvěru Mini Flexi Business vhodného pro malé podnikatele je nutno předložit doklady o tom, že společnost není v konkurzu nebo likvidaci a nemá exekuci na běžný účet. Platby vůči finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení nesmí být v prodlení. 
Komerční banka Podnikatel požadující povolený debet do výše 500 000 Kč dokládá kromě jiného čestné prohlášení, souhlas s předáváním informací a údajů o vlastnických vztazích a majetkových podílech. 
Raiffeisenbank Startovací kontokorentní úvěr je poskytován i začínajícím podnikatelům s alespoň tříměsíční podnikatelskou historií. Stačí dodat pouze výpisy z účtu z jakékoli banky v České republice. 

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).