Hlavní navigace

Podnikatelům překáží složitá administrativa a nadměrná byrokracie

Sdílet

Hospodářská komora České republiky (HKČR) učinila průzkum, ve kterém zjišťovala, co považují české firmy za největší překážky podnikání. První post si stále drží nadměrná administrativa a byrokracie, dalším problémem je složitá legislativa a vymahatelnost prá­va.

Administrativa a byrokracie. Tak zněly odpovědi 470 dotázaných českých podnikatelů a firem na otázku HKČR, co firmy považují za největší překážky v podnikání. Mezi další vážné překážky pak podniky zařadily složitou legislativu a vymahatelnost práva, ceny energií a dalších vstupů či přístup k finančním zdrojům.

Byrokracie je největší barierou podnikání pro téměř 40 % dotázaných. Přílišná administrativní zátěž i přebujelá byrokracie velice zatěžuje naše firmy a podnikatele. Při snižování administrativní zátěže nejde jen o přímé finanční úspory, které by mohli činit až pětinu současných nákladů na administrativu ve výši kolem 17 miliard korun. Firmy a živnostníci by se zároveň mohly více soustředit na vlastní předmět jejich podnikání, což by v důsledku generovalo dodatečné výnosy a posílilo celou ekonomiku, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

danova-poradna-tip

Na obranu vlády je však nutno uvést, že se snaží tyto problémy řešit například nedávnou novelou živnostenského zákona, která zjednodušila ohlašování a zakládání firem. Vstřícným krokem je i vznik sítě kontaktních míst Czechpoint, kde je možné získat údaje, opisy a výpisy, které jsou vedeny v centrálních veřejných evidencích a registrech. Úředně ověřit dokumenty a podpisy a převést dokumenty do elektronické podoby. Na včerejším zasedání vláda také schválila projekt jednoho inkasního místa, který umožní podnikatelům jedním odvodem a za pomoci jednoho formuláře zaplatit daň, clo a sociální a zdravotní pojištění. Opatření by tak mohlo začít platit od roku 2014.

Mezi další výsledky, které průzkum přinesl patří zjištění, že skoro 15 % podnikatelů zase dělá na čele vrásky špatný přístup k finančním zdrojům. Ten je momentálně ještě více ztížen finanční krizí, jež nutí finanční ústavy zpřísňovat podmínky poskytování úvěrů. Některé banky se však dle Kužela nechovají moudře a občas se rozhodují bez patřičné znalosti aktuálního stavu svého klienta. Šestinu respondentů trápí ceny energií a ostatních vstupů. Firmám tak rostoucí vstupní náklady sráží jejich konkurenceschopnost vůči zahraničním subjektům. Například ceny pohonných hmot jsou v Česku vyšší než v Rakousku, Polsku i na Slovensku. Ze sousedních států je dražší už jen Německo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).