Hlavní navigace

Podnikatelům překáží složitá administrativa a nadměrná byrokracie

4. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hospodářská komora České republiky (HKČR) učinila průzkum, ve kterém zjišťovala, co považují české firmy za největší překážky podnikání. První post si stále drží nadměrná administrativa a byrokracie, dalším problémem je složitá legislativa a vymahatelnost prá­va.

Administrativa a byrokracie. Tak zněly odpovědi 470 dotázaných českých podnikatelů a firem na otázku HKČR, co firmy považují za největší překážky v podnikání. Mezi další vážné překážky pak podniky zařadily složitou legislativu a vymahatelnost práva, ceny energií a dalších vstupů či přístup k finančním zdrojům.

Byrokracie je největší barierou podnikání pro téměř 40 % dotázaných. Přílišná administrativní zátěž i přebujelá byrokracie velice zatěžuje naše firmy a podnikatele. Při snižování administrativní zátěže nejde jen o přímé finanční úspory, které by mohli činit až pětinu současných nákladů na administrativu ve výši kolem 17 miliard korun. Firmy a živnostníci by se zároveň mohly více soustředit na vlastní předmět jejich podnikání, což by v důsledku generovalo dodatečné výnosy a posílilo celou ekonomiku, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

FIN21

Na obranu vlády je však nutno uvést, že se snaží tyto problémy řešit například nedávnou novelou živnostenského zákona, která zjednodušila ohlašování a zakládání firem. Vstřícným krokem je i vznik sítě kontaktních míst Czechpoint, kde je možné získat údaje, opisy a výpisy, které jsou vedeny v centrálních veřejných evidencích a registrech. Úředně ověřit dokumenty a podpisy a převést dokumenty do elektronické podoby. Na včerejším zasedání vláda také schválila projekt jednoho inkasního místa, který umožní podnikatelům jedním odvodem a za pomoci jednoho formuláře zaplatit daň, clo a sociální a zdravotní pojištění. Opatření by tak mohlo začít platit od roku 2014.

Mezi další výsledky, které průzkum přinesl patří zjištění, že skoro 15 % podnikatelů zase dělá na čele vrásky špatný přístup k finančním zdrojům. Ten je momentálně ještě více ztížen finanční krizí, jež nutí finanční ústavy zpřísňovat podmínky poskytování úvěrů. Některé banky se však dle Kužela nechovají moudře a občas se rozhodují bez patřičné znalosti aktuálního stavu svého klienta. Šestinu respondentů trápí ceny energií a ostatních vstupů. Firmám tak rostoucí vstupní náklady sráží jejich konkurenceschopnost vůči zahraničním subjektům. Například ceny pohonných hmot jsou v Česku vyšší než v Rakousku, Polsku i na Slovensku. Ze sousedních států je dražší už jen Německo.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).