Hlavní navigace

Podnikové školky jsou v Česku zatím výjimkou

16. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Firmy v Česku se zatím do zřizování vlastních školek či jeslí pro děti svých zaměstnanců příliš nepouštějí. Péči o potomky svých pracovníků raději zajistí v existujících zařízeních či přispívají na hlídání. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zaměstnavateli v regionech ČR.

K založení školky pro děti nad tři roky stačí živnostenský list, k jehož získání je nutný čistý trestní rejstřík. Pro opatrování dětí do tří let je potřebné příslušné vzdělání. Otevření vlastních jeslí je možné, pokud je zakladatelkou dětská zdravotní sestra nebo pokud má zakladatel člověka této profese jako garanta.

Školku zajistila pro své zaměstnance například brněnská Mosilana, kde pracuje asi 900 žen. O zřízení vlastního dětského koutu začíná uvažovat brněnská agentura Fast Forward. V Ústeckém kraji provozují minijesle či miniškolky hlavně mateřská centra, ne firmy. Podnikové školky nenabízejí zatím ani firmy na severu Moravy. Bruntálský závod společnosti Osram začíná ale o vlastním zařízení uvažovat. Podle odborníků na rodinnou problematiku by ke vzniku firemních koutků mohl přispět hospodářský růst a s ním spojená rostoucí zaměstnanost. Mnohé podniky si již stěžují na to, že nemohou sehnat kvalifikované síly. O zaměstnance-rodiče proto nebudou chtít přijít a vyjdou jim vstříc, míní experti.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).