Hlavní navigace

Podniky žádají zmírnění regulačních omezení

24. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Generální ředitelé podniků požadují zmírnění regulačních opatření, aby byly firmy schopny lépe čelit hospodářskému poklesu ve vyspělých ekonomikách. Vyplývá to z nejnovější celosvětové studie Pricewaterhou­seCoopers.

Podniky by měly dostat více prostoru pro to, aby se soustředily na to, kvůli čemu existují – tedy na výrobu a prodej zboží a služeb zákazníkům. Soukromý sektor se vždy nestaví k regulaci negativně, zvláště pokud pomáhá vytvářet rovná pravidla hospodářské soutěže a umožňuje tak všem společnostem volně soupeřit, dále se rozvíjet a zlepšovat. Jinými slovy by soukromé společnosti i státní instituce měly zajistit, aby jakákoli omezení byla vyvážena konkrétními výhodami, uvádí Jiří Halouska z Pricewaterhou­seCoopers Česká republika.

Podle studie si více než polovina oslovených generálních ředitelů myslí, že vlády by měly podporovat sbližování globálních pravidel zdanění a dalších regulačních opatření. Tento postoj se však v různých zemích světa liší. V Itálii, Brazílii, Německu či v Indii s ním souhlasí více než 75 procent oslovených generálních ředitelů, zatímco v Británii je to pouze čtvrtina. Zhruba 40 procent dotázaných generálních ředitelů uvedlo, že jejich vláda by měla více udělat pro zlepšení situace v oblasti pracovního práva a daňových zákonů. Některé státní instituce v ČR si uvědomují nebezpečí nadměrné regulace a aktivně se zamýšlejí nad správností a funkčností vlastních pravidel a struktur. Jako příklad bych uvedl naši analýzu současného stavu fungování Ústředního daňového a finančního ředitelství a územních finančních orgánů a doporučení kroků pro modernizaci a zefektivnění daňové správy uvádí Karel Půbal z Pricewaterhou­seCoopers Česká republika. Průzkumu se zúčastnilo 1150 respondentů z 50 zemí světa v průběhu září až listopadu loňského roku.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).