Hlavní navigace

Podpořeno 161 projektů na úsporu energie

14. 7. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vloni ministerstvo průmyslu a obchodu podpořilo celkem 161 projektů, které pomáhají šetřit spotřebu energie. A to v rámci programu EFEKT. Program byl součástí Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů. Ministerstvo poskytlo 40 milionů korun a jednotlivé organizace v projektech investovaly přes 72 milionů korun.

EFEKT se vhodně doplňuje s ostatními dotačními programy, zejména těmi financovanými ze Strukturálních fondů Evropské unie — ve srovnání s evropskými penězi totiž dovoluje podpořit menší projekty a zaměřuje se hlavně vytváření dobrých příkladů, které mohou ostatní jednoduše přebírat a následovat; kromě toho podporuje také vzdělávání v oblasti úspor energií, vysvětluje ministr Martin Kocourek.

Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie se pro rok 2010 skládal ze dvou vzájemně se doplňujících programů. Jednalo se právě o program EFEKT a Nový panel v rámci Státního programu, který do svého dotačního programu zapracovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Vloni byla poskytována podpora úrokovou dotací a poskytováním zvýhodněné záruky za úvěr, na který byla poskytnuta úroková dotace. Státní fond rozvoje bydlení poskytl dotace z programu Nový panel ve výši téměř 1 mld. korun a podporovaný úvěr ve výši přes 3,7 mld. korun. Podporu tak získalo celkem 953 k projektů v bytových domech. To v praxi znamená opravu 22 600 k bytů a úsporu energie přes 378 tisíc GJ ročně. Pro rok 2011, Státní program opět vyhlásila obě ministerstva. Jak pro program EFEKT, tak pro program Nový panel v rámci Státního programu.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).