Hlavní navigace

Podpory se dočkají i zájezdoví dopravci, dostanou 15 až 135 Kč na sedačku a den

15. 10. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Na podporu zájezdových dopravců ministerstvo dopravy vyčlenilo miliardu. Výše podpory se bude odvozovat od emisní třídy autobusu.

Kompenzaci propadu tržeb v důsledku koronavirové epidemie v nepravidelné autobusové dopravě v období nouzového stavu má zajistit program Covid Bus. Jedna miliarda korun má pomoci podnikatelům v zájezdové dopravě přizpůsobit se stavu přepravního trhu do doby 2. čtvrtletí roku 2021.

Zájezdoví dopravci byli tvrdě zasaženi nezbytnými protikoronavirovými opatřeními. Rušily se školy v přírodě, školní výlety, firemní akce, zájezdy, objem těchto objednávek se v období jara limitně blížil nule a dosud se trend vývoje nelepší, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Od 15 do 135 korun za sedačku a den

Většina subjektů provozuje hned několik autobusů. Ty jsou pořizovány zejména na leasing. Jedná se navíc o sektor s velmi nízkou marží. Kombinace těchto faktorů vede ke skutečnosti, že úvěrování podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě je extrémně složité, mnohdy vázané na osobní majetek podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě. 

Výše podpory se bude odvozovat od emisní třídy autobusu (vyšší emisní třída = nižší dopad na životní prostředí = vyšší pořizovací cena autobusu). Bude se zohledňovat samotná kapacita autobusu. Rozhodné období je kalkulováno až do 30. června 2020.

Výše příspěvku na sedačku podle emisní normy EURO autobusu Dotace na sedačku a den
EURO II  15 Kč
EURO III  28 Kč
EURO IV  40 Kč
EURO V  62 Kč 
EURO VI  135 Kč

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).