Hlavní navigace

Podstrčí k podpisu lejstro o návštěvě, je to však přihláška do aukce energií

25. 8. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Na tzv. energošmejdy se stále nenašla efektivní páka, která by jejich nekalé praktiky, které cílí hlavně na seniory, zastavila. Pomůže zákon o hromadném řízení?

Nekalé jednání tzv. energošmejdů má zastavit novela energetického zákona, která se projednává v Poslanecké sněmovně. Cílem novely je stanovit dohled Energetického regulačního úřadu nad zprostředkovatelskou činností v energetice a zjednodušit způsob, jak se dostat z aukční šlamastyky, a to bez vysokých sankcí. Má to však jedno velké ale. 

Aby se spotřebitel domohl svých práv, musí se často obrátit na soud. Časové a finanční náklady soudního řízení ho však od vymáhání několika málo tisíc korun obvykle odradí. Řešením by byla možnost podat hromadnou žalobu, vysvětluje Eduarda Hekšováředitelka spotřebitelské organizace dTest, která se problematice věnuje. 

Nabízí se efektivní a rychlejší pomoc? 

Jak upozorňuje dTest, situaci by mohlo výrazně zlepšit přijetí zákona o hromadném řízení, který umožní sdružovat poškozené a podávat hromadné žaloby. Návrh zákona již schválila vláda a nyní čeká na projednání v parlamentu. 

Server spustil kampaň Za hromadné žaloby, braňme se společně! Od spotřebitelů často slýcháme, že sami nechtějí věc řešit, ale k hromadnému sporu by se přidali. Pokud by existovala možnost hromadného řízení, bylo by možné u soudu požadovat, aby konkrétní společnost s podvodným jednáním nejen přestala, ale zároveň i vrátila neoprávněně inkasované prostředky, dodává Eduarda Hekšová

Jak praktiky tzv. energošmejdů fungují?

Energetičtí šmejdi se často protizákonnými fintami snaží přimět spotřebitele, aby jim podepsal plnou moc ke změně dodavatele nebo přihlášku do energetické aukce. Opakovanou praktikou je vydávání se za pracovníka Energetického regulačního úřadu, distributora či stávajícího dodavatele nebo obecního úřadu. Nejčastěji seniorovi pak podstrčí k podpisu dokument prezentovaný jako doklad o návštěvě nebo účasti v průzkumu. Ve skutečnosti se však jedná o přihlášku do aukce energií nebo o plnou moc pro výběr jiného dodavatele, říká Eduarda Hekšová. 

Mnohdy své praktiky zkouší také po telefonu. Tady již stačí pouhý souhlas a spotřebitel se tak dostává do kolotoče, ze kterého se dostat stojí nemalé peníze. 

Účast v aukci je ze strany zprostředkovatele prezentovaná jako bezplatná a nezávazná. V reálu se však spotřebitel dostává do pasti. Hrozí mu totiž smluvní pokuta v řádech několika tisíc korun od současného dodavatele energií za předčasné vypovězení smlouvy sjednané na dobu určitou nebo mu fakturu zašle energošmejd, pokud si spotřebitel svou účast v aukci rozmyslí.

chytré podnikání - tip témata

Přehled společností, na které dTest eviduje nejvíce stížností v souvislosti s organizováním neférových energetických aukcí:

  • Centrální výběrová řízení
  • Česká aukční energetická
  • Česká srovnávací
  • ENVONA
  • PLATFORM ENERGY

Lidé mohou svou podporu vyjádřit na webu zahromadnezaloby.cz vyplněním krátkého formuláře. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).