Hlavní navigace

Podvodníci zkoušejí jménem OSVČ vylákat kompenzační bonus

Už několik podvodníků se pokusilo jménem OSVČ, které nic netušily, vylákat kompenzační bonus.
Daniel Morávek 15. 5. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Finanční správa už podala dvě trestní oznámení a další připravuje.

Čtěte více: Za neoprávněně čerpaný kompenzační bonus 8 let vězení? Nesmysl, tvrdí právníci

O kompenzační bonus zkouší žádat podvodníci

Finanční správa už odhalila několik pokusů o podvodné vylákání kompenzačního bonusu jménem OSVČ, která o tom nemá ani potuchy. V jednom případě chtěl neoprávněný žadatel vylákat na výplatě kompenzačního bonusu 875 tisíc korun. Podal žádosti jménem OSVČ, které však o bonus nežádaly. Další zjištěné případy mají obdobný postup. Žádosti podali podvodníci za žadatele, kteří už ale podali žádost pod svým jménem a na svůj účet. Celkově finanční správa už odhalila podvodné žádosti skoro za 1,2 milionu korun.

Finanční správa sice nekontroluje, zda OSVČ splňují nárok na kompenzační bonus, základní věci jako soulad bankovního účtu s registračními daty OSVČ kontroluje. Finanční správa v těchto „křiklavých příkladech“ osloví oprávněné žadatele, kteří jsou pak překvapeni, že se na základě jejich osobních údajů snaží podvodníci získat kompenzační bonus. Mnozí se pak obracejí na Policii ČR, doplnil Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Sama finanční správa již podala dvě trestní oznámení a další připravuje.

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).