Hlavní navigace

Pojistné studentů a absolventů o prázdninách

16. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

I studentů se týká odvod zdravotního a sociálního pojistného. Za studenty, kteří jsou o prázdninách zaměstnáni, a toto zaměstnání založí účast na důchodovém pojištění, je povinen odvádět sociální pojistné jejich zaměstnavatel. To platí i pro zdravotní pojistné. Absolventi středních škol, kteří neplánují nastoupit hned po maturitě do zaměstnání, si nemusejí platit během prázdnin zdravotní ani sociální pojištění.

Pokud po prázdninách nenaleznou práci a zaregistrují se proto na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, vznikne jim účast na důchodovém pojištění z důvodu této evidence, aniž by museli platit pojistné. Jestliže ale absolvent nenastoupí do práce a ani se nezaregistruje na úřadu práce, povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení mu rovněž nevzniká. Není však důchodově pojištěn. Jiná situace je v případě zdravotního pojištění. Stává se osobou bez zdanitelných příjmů s povinností odvodu pojistného alespoň z minimální mzdy.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).