Hlavní navigace

Pojišťovny obstály v zátěžových testech, pokračující recese by je neměla rozhodit

17. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České pojišťovny se s negativními dopady ekonomické recese zatím vyrovnávají dobře a jsou připraveny dostát všem svým závazkům i v případě pokračování negativního vývoje. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) to vyplývá ze Zprávy o finanční stabilitě 2008/2009, kterou včera zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

ČNB vystavila pojišťovny zátěžovým testům, které simulovaly tři různě krizové scénáře dalšího vývoje ekonomiky. Výsledky testů podle ČAP dokazují, že sektor pojišťoven jako celek by obstál ve všech alternativních scénářích. Poměr disponibilní (skutečné) a požadované solventnosti by ani při nejhorším možném scénáři neměl poklesnout pod 270 %. Čtěte také: Pojištění pohledávek sráží riziko ztráty.

Závěry zprávy České národní banky jednoznačně dokazují, že domácí pojistný trh je stabilní a v porovnání s jinými odvětvími ekonomiky si vede dobře. V důsledku ekonomické krize dojde sice k určitému zpomalení nárůstu předepsaného pojistného, na finanční zdraví pojišťoven ale nebude mít výrazný vliv, říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).