Hlavní navigace

Pojízdná prodejna skončila mj. kvůli EET, kraj dal dotaci 800 000 Kč na novou

20. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Provozovatel pojízdné prodejny na Horažďovicku ukončil před dvěma lety svoji činnost, mj. kvůli EET. Kraj teď poskytl obcím dotaci 800 tisíc Kč na novou.

Dotace pomohla svazku obcí pořídit novou pojízdnou prodejnu, která začne fungovat již za několik dní. Svazek obcí hledal a analyzoval různá řešení, jak zlepšit potravinovou obslužnost v obcích regionu, pojízdná prodejna se ukázala jako jedno z nejvýhodnějších řešení.

Na novou pojízdnou prodejnu přispěl kraj dotací

V regionu Horažďovicka mají s pojízdnými prodejnami dlouholeté zkušenosti, jelikož zde fungují skoro 30 let. Poslední provozovatel však před dvěma lety službu ukončil. Jak upřesnila Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), důvodem byl věk provozovatele, používání nehospodárného a nemoderního automobilu a nárůst administrativy spojený s EET.

Nyní ale má Horažďovicko pojízdnou prodejnu novou. Vlastní ji Dobrovolný svazek obcí (DSO) Horažďovicko. Pořízení pojízdné prodejny přímo svazkem obcí je v současnosti jedním z nejoriginálnějších řešení v České republice. Vlastnictvím pojízdné prodejny chce mít svazek obcí stálý vliv na to, kde a v jakém rozsahu budou její služby nabízeny, píše v tiskové zprávě AČTO.

Na pořízení nového užitkového automobilu, který je vybavený nezbytným zařízením včetně chladícího a mrazícího boxu, přispěl významnou měrou i Plzeňský kraj, který projekt podpořil dotací ve výši 800 tisíc Kč. Nejde přitom o ojedinělou podporu v rámci regionů. Už v červnu schválilo zastupitelstvo Jihomoravského kraje 51 projektů ve výši 2 000 000 Kč na podporu venkovských nebo pojízdných prodejen. Dotační program byl zaměřen na obce do 750 obyvatel s jednou prodejnou. Nejvyšší schválená dotace na chod těchto zařízení byla 63 000 Kč. Loni i letos vypsaly grantové programy například kraje Vysočina a Plzeňský kraj, doplnila Pavla Doležalová z projektu Center společných služeb obcí (CSS) pod Svazem měst a obcí ČR.

Podporovala EET, teď chce podporu od státu

Po podpoře vesnických prodejen od krajů a státu volá dlouhodobě již zmíněná AČTO, podle které ukončilo loni svoji činnost 1082 venkovských prodejen. Nejvíce zavíraly nejmenší prodejny do 50 m2, kterých bylo až 70 %, tj. 759 prodejen. Největší problémy měly obchody v obcích do 250 obyvatel. Neustále se snažíme apelovat na všechny vlády, aby se tristní situací, kdy obchody na venkově pomalu a jistě zanikají, zabývaly. Předložili jsme komplexní materiál na řešení obchodní obslužnosti venkova, bohužel přístup odpovědných míst je k tomu velice laxní, komentoval Zdeněk Juračka, předseda AČTO.

Podnikove It nový

Není ovšem bez zajímavosti, že právě AČTO podporovala zavedení elektronické evidence tržeb, která na venkovské podnikatele poměrně tvrdě dopadla. Asociace argumentovala tím, že je třeba narovnat pokřivené prostředí českého trhu. Už loni nicméně navrhovala refundaci nákladů na pořízení vybavení pro EET a také finanční podporu ve výši 750 mil. ročně na zachování obchodní obslužnosti venkova, která by směřovala k postiženým obcím ze strany státu či kraje.

Čtěte více: Asociace podporovala #EET kvůli narovnání trhu, teď chce dotace 750 milionů Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).