Hlavní navigace

Poker se může hrát jen v kasinech, rozhodl soud. Šlo o frašku, tvrdí oponenti

7. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Pardubický soud včera zamítl žalobu Asociace českého pokeru a rozhodl, že poker spadá pod loterijní zákon. Předseda Asociace označil soud za justiční frašku.

Poker patří mezi hazardní hry, které spadají pod loterijní zákon, rozhodla včera pardubické pobočka krajského soudu v Hradci Králové. Zamítla tak správní žalobu Asociace českého pokeru, která se snažila dokázat, že poker je dovednostní hra. Předseda Asociace českého pokeru Milan Sláma však označil soud za justiční frašku. Sláma poukázal na to, že soud dával nepokrytě najevo, že má ve věci jasno už dávno před jednáním a že se soudci zajímali hlavně o to, kdy už jim skončí pracovní doba.

Čtěte také: Online poker bude povolen, hrát a sázet půjde i u zahraničních provozovatelů

Poker spadá pod loterijní zákon, tvrdí soud

Když v roce 2012 začala platit novela loterijního zákona, podle výkladu ministerstva financí se jí měly řídit i pokerové turnaje. Jak uvedlo ministerstvo, poker je hazardní hra, ve které rozhoduje hlavně náhoda, a jako taková by měla být provozována pouze v kasinech, respektive v místech, které získají příslušnou licenci. Vzhledem k podmínkám licence a hlavně částce, kterou by museli provozovatelé složit, by to znamenalo konec malých pokerových klubů. Asociace českého pokeru však s tímto výkladem nesouhlasila, jelikož je poker podle ní dovednostní soutěž a loterijním zákonem by se tak neměla řídit.

Asociace tak cíleně zorganizovala několik turnajů, na které pozvali i zástupce finančních úřadů, s cílem, aby dostala pokutu a aby o celé věci rozhodl následný soud. O první žalobě proti pokutě za nelegální turnaj rozhodoval včera soud v Pardubicích. Soudci řešili turnaj z loňského června, který proběhl v Lanškrouně a za jehož organizování finanční úřad udělil pokutu 20 000 korun. Soud však včera rozhodl v neprospěch asociace a žalobu zamítl, aniž by se zabýval právním pohledem na poker. Podle předsedy senátu Jana Dvořáka bylo totiž úmyslem zákonodárců poker pod loterijní zákon zařadit.

Čtěte také: Je poker jen o náhodě nebo jde o dovednosti? Rozhodne o tom soud

Podle asociace pokeru šlo o justiční frašku

Rozsudek Asociaci českého pokeru pobouřil a předseda Milan Sláma označila soud za justiční frašku. Soud dával nepokrytě najevo, že má ve věci jasno už dávno před jednáním, a ať si pospíšíme neboť se blíží konec pracovní doby, fakt že byl rozsudek zpatlán na základě důvodové zprávy zákona, který ani nebyl schválen sněmovnou, mě nutí kroutit hlavou, uvedl Milan Sláma na svém profilu na Facebooku. Sláma už nicméně avizoval, že se Asociace odvolá k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).