Hlavní navigace

Pokles tržeb maloobchodníků trvá už 16 měsíců

16. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokles v maloobchodě pokračuje. Výsledky za leden jsou oproti loňskému roku horší o pět procent. V meziměsíčním srovnání sezónně očištěné tržby vzrostly reálně o 0,6 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Maloobchod zůstává dál v mínusu a klesá dokonce rychleji, než v průměru předpokládal trh. Poprvé od ledna 2007 se maloobchod dostal pod úroveň roku 2005, připomněla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Podle Jana Malého z Pricewaterhou­seCoopers ČR jsou výsledky horší nejen proto, že peněženky spotřebitelů jsou kvůli krizi chudší. Tradiční povánoční výprodeje se u většiny obchodníků odbyly již loni v prosinci, a tak zákazníci nebrali po Novém roce obchody útokem jako v předchozích letech. Zvláště u větších nákupů si navíc mnozí spočítali, že i procentní nárůst DPH stojí za to, aby nákup uskutečnili ještě v roce 2009, upřesnil Malý. Zlepšení by podle ekonomů mohlo přijít až v druhé polovině roku, kdy se bude stabilizovat nezaměstnanost.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).