Hlavní navigace

Pokud sestaví vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL, mohla by se snížit DPH

29. 10. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Anna Vavríková
Jestliže vznikne vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL a strany dodrží své předvolební sliby, mohla by klesnout DPH. Čtěte, na čem všem se strany shodují.

Prodloužený víkend nepřinesl pouze změnu na zimní čas, nýbrž i předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Nejvíce hlasů sice získala ČSSD, hlavním vítězem voleb se však stalo hnutí ANO 2011, které se stalo druhou nejsilnější partají. Pokud vyjde, navzdory aktuálním problémům v ČSSD, předpoklad, že vládu sestaví koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, dá se očekávat řada změn. Některé z nich naznačují průsečíky volebních programů. Čtěte, v čem se zmíněné tři strany shodovaly a v čem se naopak lišily.

Čtěte také: Hnutí ANO říká ne vyšším daním

Faktickým vítězem se stalo hnutí ANO

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Anna Vavríková

Ilustrační obrázek.

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny vyhrála stejně jako v předchozích volbách ČSSD, která získala 20,45 % (1 016 829 hlasů). Druhé místo obsadilo hnutí ANO 2011, které obdrželo 18,65 % (927 240 hlasů). Třetí nejsilnější stranou se stalo KSČM s 14,91 % (741 044 hlasů). Čtvrtá TOP 09 skončila s 11,99 % (596 357 hlasů) a pátá ODS s 7,72 % (384 174 hlasů). Do sněmovny se ještě dostaly Úsvit Tomia Okamury, který získal 6,88 % (342 339 hlasů), a KDU-ČSL s 6,78 % (336 970 hlasů). K urnám celkem dorazilo 59,48 % voličů, což je druhá nejhorší volební účast v historii. Co se týče poslaneckých mandátů, ČSSD jich získala 50, hnutí ANO 2011 o 3 méně a 33 poslanců má KSČM. TOP 09 obdržela 26 poslaneckých mandátů, ODS 16, Úsvit a KDU-ČSL shodně po 14 mandátech.

Formálním vítězem voleb se sice opět stala ČSSD, podobně jak před třemi lety však může jít o Pyrrhovo vítězství. Sociální demokraté totiž nemají s komunisty dostatek mandátů, aby sestavili čistě levicovou vládu. Pokud tak budou chtít vládnout, musí sestavit koalici (nebo získat podporu) s jinými stranami. V současnosti chce ČSSD jednat s hnutím ANO a KDU-ČSL, se kterými by měla 111 mandátů. Zůstává však otázkou, zda vůbec mají tyto strany šanci na dohodu.  Den po volbách totiž došlo v ČSSD v rozkolu, kdy se křídlo vedené Michalem Haškem pokusilo odstavit předsedu Bohuslava Sobotku a jednat o vládě bez něj. Sobotka ale odmítl rezignovat a sám se pustil do jednání. Oba potenciální koaliční partneři jsou proto nyní opatrní a zaujali spíše vyčkávací pozici.

Čtěte také: Lidovci chtějí OSVČ vrátit odpočet na děti u výdajových paušálů

Za vítěze voleb se dá považovat hnutí ANO 2011, které volilo skoro milion českých občanů. Hnutí přitom kandidovalo do Poslanecké sněmovny poprvé. Přestože ANO skončilo jen těsně druhé, podle lídra hnutí Andreje Babiše s účastí ve vládě nepočítají. Jsme konstruktivní hnutí a budeme hledat řešení se zástupci ostatních parlamentních stran, které projeví o jednání zájem. Budeme jednotní a budeme dál trvat na plnění našeho programu. S účastí ve vládě nepočítáme, uvedl včera lídr hnutí Andrej Babiš. Další postup  by měl být znám ve středu v podvečer po schůzce poslanců hnutí a výboru hnutí.

Se svým volebním výsledkem mohou být spokojení i komunisté, oproti minulým volbám si totiž polepšili o více než 150 tisíc hlasů. Debaklem naopak volby skončily pro ODS. Občanští demokraté dostali o 673 tisíc hlasů méně než v předchozím volbách. V porovnání s volbami v roce 2006 ztratila ODS dokonce 1,5 milionu voličů. Výsledek je pro ODS porážkou. Nepřestaneme ale usilovat o to, aby Česká republika byla zemí demokratických poměrů a zemí parlamentní demokracie. ODS půjde do opozice a nebudeme se podílet na vládním angažmá, komentovala výsledky Miroslava Němcová, místopředsedkyně strany.

Čtěte také: ČSSD ustupuje od daňové progrese

DPH by mohlo klesnout

Přestože je situace nejasná, připravili jsme na základě volebních dotazníků přehled, jaké změny by mohly přijít, pokud by vládu sestavila ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Všechny tři strany se shodují v tom, že by měla klesnout snížená sazba DPH, případně zavést nulovou sazbu na některé komodity. Strany mají dále stejný názor na větší podporu rodin s dětmi a seniorů, především pak v daňové oblast. Pokud by snížení spotřební daně z pohonných hmot přineslo zlevnění, mohlo být dojít i k poklesu. Ani jedna ze stran totiž snížení sazby spotřební daně nevyloučila. Ani jedna ze stran se nepostavila ani proti zrušení ručení DPH za nespolehlivé plátce.

ANO 2011 s ČSSD se pak shoduje, že by se měla zvýšit minimální mzda. S lidovci se sociální demokraté zase shodují, že by se měly zavést registrační pokladny pro živnostníky a zvýšit daňová progrese. Změn se dočká zřejmě i druhý pilíř důchodového systému, který chce ČSSD i KDU-ČSL zrušit. Hnutí ANO by ho sice ponechalo, ale navrhuje zavést možnost vystoupení.

Sociální demokraté, ANO a lidovci se naopak rozchází v pohledu na daň z příjmů právnických osob, proti jejímuž zvyšování se staví ANO. Podnikatelé se nejspíše nedočkají výrazných změn v pracovněprávní oblasti. Vzhledem k nejpravděpodobnějšímu složení koalice však bude třeba počkat až na programové prohlášení a první reálné kroky, které napoví, kterým směrem se Česká republika vydá.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).